ο Άγιος Ιωάννης ο Λέννον

Έτος 2005 και οι άνθρωποι που ζούμε ακόμα στον πλανήτη, μετράμε  50 χρόνια χωρίς τον Albert Einstein και 25 χρόνια χωρίς τον John Lennon. Οι δύο «κακοί μαθητές» δεν συναντήθηκαν ποτέ αλλά ο γερμανοεβραίος φυσικός από την Ulm και ο ιρλανδοουαλλός μουσικός από το Liverpool έγιναν τα δύο μεγάλα σύμβολα του  αντικομφορμισμού, αλλά και οι δύο μεγαλύτεροι ειρηνιστές του εικοστού αιώνα.

Αν όμως ο Αλβέρτος έζησε 76 χρόνια ο μεγάλος μουσικός του αιώνα πρόλαβε να ζήσει μόνο μέχρι τα σαράντα του.

Οι άνθρωποι συνήθως σκέφτονται σε έναν ορίζοντα 20 ως 30 χρόνων. .

Εγώ προσπαθώ να βλέπω χιλιάδες χρόνια μετά.

Ο μόνος τρόπος για να εξασφαλίσουμε μια ειρήνη που θα αντέξει

στον χρόνο είναι ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ

Ο φόβος μου, η παράνοιά μου η ευτυχία μου, τα προβλήματά μου

δεν διαφέρουν από αυτά των υπόλοιπων ανθρώπων

Δεν ξέρω καν αν θα μπορούσα να σκοτώσω κάποιον

που θα επιχειρούσε να με δολοφονήσει σ’ αυτό το δωμάτιο

Imagine there’s no heaven It‘s easy if you try, no hell below us. Above us only sky.

Imagine all the people living for today . . .

Imagine there’s no  countries.  It isn’t hard to do, nothing to kill or die for and no religion too.

Imagine all the people living life in peace . . .

Imagine no possessions I wonder if you can   no need for greed or hunger, a brotherhood of man.

Imagine all the people sharing all the world. .

Ήταν 8 Δεκεμβρίου του 1980, όταν η είδηση για τη δολοφονία κυκλοφόρησε και το κάποτε κουκακιωτόπουλο άρχισε να κλαίει χωρίς να ξέρει γιατί.

25 χρόνια χωρίς τον προκλητικό εκείνο τύπο   που πρότεινε στους ανθρώπους να φανταστούν πως δεν υπάρχει  ούτε κόλαση ούτε παράδεισος, και ότι  πάνω τους βρίσκεται μόνο ο Ουρανός

25 χρόνια χωρίς τον απρόβλεπτο εκείνο τύπο που μας ζητούσε να φανταστούμε έναν κόσμο χωρίς απληστία και φτώχια όπου οι άνθρωποι θα ζουν ειρηνικά

Imagine all the people living life in peace . . . Imagine no possessions I wonder if you can, no need for greed or hunger, a brotherhood of man.

25 χρόνια χωρίς τον συγκινητικό εκείνο τύπο που μας ζητούσε να φανταστούμε έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι θα ζουν τον δικό τους ενεστώτα χωρίς υποσχέσεις για μελλοντικές ζωές

Imagine all the people living for today . . .

25 χρόνια χωρίς τον ανεπανάληπτο εκείνο που τύπο που μπορούσε να κοιτάζει κατάματα τα κοινωνικά ταμπού της εποχής μας και να τραγουδάει για :

Γιατί  ο  John Lennon το φτωχόπαιδο από το Liverpool, ο τότε κακός μαθητής στο σχολείο, έγινε το σημαντικότερο ίσως σύμβολο μιας εποχής που δεν έχει ακόμα τελειώσει

You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one. I hope someday you’ll join us and the world will be as one.

Και γιατί το  IMAGINE είναι μια προσευχή η καλύτερη του αιώνα που ζούμε,  πολύ πιο σημαντική από το «πάτερ ημών» κατά τη γνώμη τουλάχιστον αυτού που το υπογράφει