Σχετικά με την κατανομή τάξεων, κατά το τρέχον σχολικό έτος, στα Δημοτικά σχολεία με ΕΑΕΠ, που έχουν οριστεί με το ΦΕΚ 804/Β΄/2010, όπως αυτό έχει τροποποιηθεί από το ΦΕΚ 1048/Β΄/2010, παρακαλούνται οι Διευθυντές, σε συνεργασία με τους οικείους Σχολικούς Συμβούλους, να εισηγηθούν στο Σύλλογο Διδασκόντων να δοθεί προτεραιότητα να επιλέξουν και να αναλάβουν τα τμήματα της Έκτης (Στ΄) τάξης δάσκαλοι που το επιθυμούν και συγχρόνως έχουν επιμόρφωση Β΄ επιπέδου στις ΤΠΕ.
Σε περίπτωση που δεν επαρκεί ο αριθμός των εκπαιδευτικών που διαθέτουν επιμόρφωση Β΄ επιπέδου, να δοθεί προτεραιότητα σε δασκάλους που το επιθυμούν και, ταυτόχρονα, διαθέτουν αυξημένα προσόντα στη χρήση διαδραστικών συστημάτων στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Ανοίξτε το έγγραφο...