ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Εκπαιδευτικές Εφαρμογές και Σύγχρονες Τεχνολογίες
Σχέδια Διδασκαλίας_Διδακτικές Προτάσεις
Σύνδεσμοι

-2013: "Εισαγωγή των μικρών παιδιών στην ιστορική εκπαίδευση. Η σχέση της ιστορίας με την προσχολική αγωγή και εκπαίδευση" εισήγηση στο επιμορφωτικό σεμινάριο για νηπιαγωγούς με θέμα: "Σύγχρονες Διδακτικές Προσεγγίσεις και εφαρμογές στο διδακτικό έργο των Νηπιαγωγείων" (Έδεσσα 18 Ιουνίου).
-2013: "Ταξιδεύοντας στο χρόνο. Τοπική ιστορία: Γνωριμία με χαρακτηριστικά στοιχεία της πόλης και του δήμου μας" εισήγηση στην επιστημονική-επιμορφωτική διημερίδα "Καινοτόμες δράσεις, δημιουργικά προγράμματα, εμπνευσμένες πρακτικές στο πλαίσιο Πολιτιστικών Θεμάτων, της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και της Αγωγής Υγείας στη Διεύθυνση Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης" (Θεσσαλονίκη 17 και 18 Ιουνίου).
-2011: "Η έννοια του ιστορικού χρόνου σε παιδιά προσχολικής αγωγής. Συμπεράσματα από μία έρευνα δράσης" στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Επιστημών Εκπαίδευσης που διοργανώθηκε από τον τομέα Ειδικής Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας Π.Τ.Δ.Ε. (Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών & το Κέντρο μελέτης Ψυχοφυσιολογίας και Εκπαίδευσης, Αθήνα από 2 έως 5 Ιουνίου).
-2010: Ομαδική εργασία-εισήγηση ως εξής: Μπένα Μ., Φαρδή Κ., Ράπτης, Γ. με θέμα: «Γνωρίζω το σώμα μου». Ένα καινοτόμο πρόγραμμα αγωγής υγείας σε παραμεθόριο νηπιαγωγείο του Ν. Πέλλας» στο 2ο Διεθνές Συνέδριο Προσχολικής Αγωγής με θέμα «Σύγχρονες Τάσεις στην Προσχολική Αγωγή και Εκπαίδευση του 21ου αιώνα» που διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Παιδαγωγικής και Διδακτικής Μεθοδολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, από το Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας του ΤΕΙ Ηπείρου και από το Παράρτημα Ηπείρου της Παιδαγωγικής Εταιρείας Ελλάδας (Ιωάννινα από 22 έως 24 Οκτωβρίου).
-2010: "Η ιστορία στην προσχολική εκπαίδευση: Τρεις διαφορετικές μεθοδολογικές προσεγγίσεις" στο 17ο Συνέδριο-Σεμινάριο με θέμα: "Ζητήματα μεθοδολογίας Της Έρευνας Στις Κοινωνικές Επιστήμες" που διοργανώθηκε από τη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών, Τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου της Κρήτης (Ρέθυμνο, 24 έως 27 Σεπτεμβρίου).
-2008: "Η θέση της ιστορίας στα Αναλυτικά Προγράμματα για την Προσχολική Αγωγή. Η εμπειρία από την Ευρώπη και τις ΗΠΑ" στο σεμινάριο με αντικείμενο την Ιστορία και την Ιστορική Εκπαίδευση που διοργανώθηκε από τα ΓΑΚ (Γενικά Αρχεία του Κράτους) στην Ερμούπολη της Σύρου (4/6 Ιουλίου).
-2008: "Πολιτισμός-Μουσείο Οικογενειακών Αντικειμένων" σε τρεις επιμορφωτικές συναντήσεις που διοργανώθηκαν από τη Σχολική Σύμβουλο της 35ης Περιφέρειας Προσχολικής Αγωγής με θέμα τα καινοτόμα προγράμματα στην προσχολική εκπαίδευση του Ν. Πέλλας (17/6 στην Αριδαία, 18/6 στα Γιαννιτσά και 19/6 στην Έδεσσα).
-2007: "Η χρήση των πινάκων ανάρτησης για το χρόνο και χρονικών γραμμών στο νηπιαγωγείο (πραγματικός-ιστορικός χρόνος)" στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Προσχολικής Εκπαίδευσης με θέμα: "Καινοτομίες για την προσχολική εκπαίδευση του 21ου αιώνα: πρωτοβουλίες, εμπειρίες, προοπτικές" που διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Θεωρητικής και Εφαρμοσμένης Παιδαγωγικής του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Θεσσαλονίκης (29-30 Σεπτρεμβίου).
-2004: "Το αρχαίο τραγούδι των υδάτων. Ένα εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για την Αρχαία Αλμωπία" εισήγηση-εργαστήριο με θέμα τη δημιουργία εκπαιδευτικών προγραμμάτων για την Αρχαία Αλμωπία, σε διήμερο σεμινάριο με τίτλο "Ιστορία, Μουσείο, Σχολείο" που διοργανώθηκε με τη συνεργασία του Σχολικού Συμβούλου Π.Ε. 3ης Εκπ. Περιφ. Ν. Πέλλας, της Σχολικής Συμβούλου Π.Α. Ν. Πέλλας και του συλλόγου δασκάλων και νηπιαγωγών Αλμωπίας.
Διαχείριση Ιστότοπου: Φαρδή Κυριακή