σύντομο βιογραφικό

Ο Κων/νος Κλουβάτος γεννήθηκε το 1967 στον Κυνίδαρο Νάξου, όπου βίωσε την παιδική του ηλικία. Σπούδασε στη Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία (Αθήνα), όπου αργότερα μετεκπαιδεύτηκε για δύο χρόνια και στην ειδική αγωγή (Μαράσλειο Διδασκαλείο). Έλαβε μεταπτυχιακό δίπλωμα στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου με τίτλο «Εκπαιδευτική Ηγεσία και Πολιτική» και διδακτορικό δίπλωμα στις Επιστήμες της Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Έλαβε πιστοποίηση στις ΤΠΕ (Α΄ και Β΄ Επίπεδο) και παρακολούθησε προγράμματα επιμόρφωσης με θέματα: «Βελτίωση δεξιοτήτων σε θέματα: Στρατηγική και Ηγεσία – Διαπραγμάτευση – Παρουσίαση εισηγήσεων», «Διαχείριση Προβλημάτων Σχολικής Τάξης», «Κινηματική Γλώσσα και Παιδαγωγική Προσέγγιση στην Εκπαίδευση του Κωφού Παιδιού». Παρακολούθησε επίσης πλήθος εκπαιδευτικών συνεδρίων και διημερίδων για θέματα εκπαιδευτικής έρευνας, ειδικής αγωγής, αξιοποίησης των ΤΠΕ στην εκπαίδευση κ.α.

Έχει συμμετάσχει επί σειρά ετών ως επιμορφωτής στην εισαγωγική επιμόρφωση του ΠΕΚ Πειραιά, στα νέα διδακτικά πακέτα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, στο Εξ Αποστάσεως πρόγραμμα «Διδασκαλία σε ανομοιογενείς τάξεις» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου, σε ημερίδες του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου κ.α.

Διετέλεσε προϊστάμενος ολιγοθέσιων, προϊστάμενος ειδικού σχολείου, διευθυντής πολυθέσιου, διευθυντής ΕΕΕΕΚ και προϊστάμενος ΚΕΔΔΥ.

Έχει γράψει βιβλία και άρθρα για εκπαιδευτικά και λαογραφικά θέματα και έχει κάνει ανακοινώσεις σε εκπαιδευτικά συνέδρια και επιμορφωτικές ημερίδες.

Έχει αναπτύξει κοινωνική και συνδικαλιστική δράση ως μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Δασκάλων-Νηπιαγωγών Νάξου επί δωδεκαετία (1999-2011), ιδρυτικό μέλος της Εταιρείας Ειδικής Παιδαγωγικής Ελλάδος (1999), ιδρυτικό μέλος και επί εξαετία Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Κυνιδάρου Νάξου, εκδότης τοπικής τριμηνιαίας πολιτιστικής – ειδησεογραφικής εφημερίδας (2003-2008), μέλος της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Δήμου Νάξου (1999-2010) και αιρετός Σύμβουλος Τοπικού Διαμερίσματος Κυνιδάρου Νάξου (2006-2010).

Από το Γενάρη του 2012 ασκεί καθήκοντα Σχολικού Συμβούλου στην 3η Περιφέρεια Δημ. Εκπ/σης Κυκλάδων με έδρα τη Νάξο.