ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΥΘΥΝΗΣ

ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ: Η περιοχή ευθύνης της 3ης Περιφέρειας Σχολικού Συμβούλου Α/θμιας Εκπ/σης Κυκλάδων περιλάμβανε αρχικά τα νησιά ΝΑΞΟ, ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ, ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ, ΔΟΝΟΥΣΑ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ, ΑΜΟΡΓΟ, ΙΟ, ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, ΘΗΡΑΣΙΑ, ΑΝΑΦΗ, ΣΙΚΙΝΟ & ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ, σύμφωνα με τον παρακάτω χάρτη:

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΕΥΘΥΝΗΣ ΜΑΣ (ΦΕΚ)

Σύμφωνα με το συνημμένο ΦΕΚ  177 τ. Β΄ στο οποίο δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. Φ.354.11/4/10587/Δ1/27-01-2014 Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ορισμός των περιφερειών, της έδρας και των σχολείων δικαιοδοσίας των Σχολικών Συμβούλων δημοτικής εκπαίδευσης και προσχολικής αγωγής της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου»,  μειώνεται το μέγεθος της περιφέρειας ευθύνης μας (3ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπ/σης Κυκλάδων) ως προς τον αριθμό των νησιών και κατ' επέκτασιν των σχολείων.

Οι αλλαγές βασίστηκαν στις προτάσεις των Σχολικών Συμβούλων Α/θμιας Εκπ/σης Κυκλάδων στην κατεύθυνση του εξορθολογισμού των εκπαιδευτικών περιφερειών.

Με τις αλλαγές που επήλθαν, μειώνεται ο αριθμός των νησιών ευθύνης της 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας από 12 σε 8. Συγκεκριμένα, τα Δημοτικά Σχολεία της Αμοργού, Ίου, Σικίνου και Φολεγάνδρου υπάγονται πλέον στην 1η εκπαιδευτική περιφέρεια με έδρα την Πάρο. Αντίστοιχαο αριθμός των σχολείων μειώνεται από 42 σε 35.

Η νέα περιφέρεια ευθύνης περιλαμβάνει τα Δημ. Σχολεία της Νάξου, Δονούσας, Κουφονησίων, Σχοινούσας, Ηρακλειάς, Θήρας, Ανάφης και Θηρασίας:

Η ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΑΛΛΑΓΗ: Η Υπουργική Απόφαση για την ανάθεση των δημ. σχολείων Σύρου, Τήνου και Μυκόνου στους Σχολικούς Συμβούλους Δημ. Εκπ/σης Κυκλάδων

(στην παιδαγωγική ευθύνη του Σχολ. Συμβούλου της 3ης Περιφέρειας Δημοτ. Εκπ/σης Κυκλάδων ανατέθηκαν και τα Δημ. Σχολεία της Μυκόνου)

Η περιφέρεια ευθύνης μας μετά την τελευταία αλλαγή

Τα σχολεία της περιφέρειας ευθύνης μας μετά την τελευταία αλλαγή