euroscola

EUROSCOLA

Το λύκειο της Νάουσας συμμετείχε φέτος, για ακόμα μία φορά στην εκπαιδευτική εκδρομή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο του Στρασβούργου με το πρόγραμμα Euroscola. Εκτός των 5 μαθητών του σχολείου μας συμμετείχαν άλλα 19 παιδιά από σχολεία της Παροικίας Πάρου, της Σύρου, της Μήλου και της Ρόδου, καθώς και δύο συνοδοί, η γράφουσα και μια συνάδελφος από το ΓΕΛ Μήλου. Στις 22 Νοεμβρίου φτάσαμε αεροπορικώς στο Μόναχο και από εκεί πήγαμε οδικώς στο Στρασβούργο. Την επόμενη μέρα ήταν η επίσκεψη στο Κοινοβούλιο, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μαθητές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες και να συμμετέχουν σε ομάδες εργασίες, καθώς και στο παιχνίδι eurogame, στο οποίο μάλιστα νικήτρια αναδείχθηκε μια μαθήτρια του σχολείου μας! Όταν φύγαμε από το Κοινοβούλιο στις 6:00 μ.μ., έχοντας αποκομίσει όλοι μας μια πολύ θετική εμπειρία, κάναμε βόλτα στο ιστορικό κέντρο της πόλης, που ήταν χριστουγεννιάτικα στολισμένη. Την επόμενη μέρα, πηγαίνοντας προς το Μόναχο, επισκεφθήκαμε τη μεσαιωνική πόλη Τίμπιγκεν και τον χώρο ιστορικής μνήμης στο Νταχάου. Το βράδυ, βγήκαμε για φαγητό στο Μόναχο για να γιορτάσουμε το τέλος της εκδρομής. Την επόμενη μέρα επιστρέψαμε στην Αθήνα και μετά στο νησί μας κουρασμένοι αλλά και ενθουσιασμένοι με την πολύπλευρη αυτή εμπειρία.

ΡΟΛΟΪ