Home | hot pepper quiz creator | Τοποθέτηση σε σειρά |
Τοποθέτηση σε σειρά - πώς γίνεται

Πώς γίνεται

A. Στην καρτέλα Ομάδες ...
  1. Προσθέστε μια νέα Κανονική ομάδα ή αν έχετε ήδη μια Κανονική ομάδα και θέλετε να εντάξετε την ερώτηση μέσα σ' αυτήν, τότε επιλέξτε την
  2. Πηγαίνετε στην καρτέλα Ερωτήσεις για τις λεπτομέρειες
hot pepper Β. Στην καρτέλα Ερωτήσεις
  1. Ρυθμίστε τον «Τρόπο απάντησης» σε Τοποθέτηση σε σειρά
  2. Διαμορφώστε τη σκηνή σε 50% λόγια αριστερά, εικόνες δεξιά για να στοιχιθούν οι εικόνες κατακόρυφα.
  3. Διατυπώστε την ερώτηση
  4. Προσθέστε τις 5 εικόνες μία - μία και με τη σωστή σειρά.
    Προσθέτοντας τα αντικείμενα με τη σωστή σειρά γλυτώνετε επιπλέον ρυθμίσεις (Προτεραιότητα).
  5. Αφαιρέστε την μία και μοναδική «Φράση» για ορθή τοποθέτηση, που μπήκε στην ερώτηση αυτόματα.

Γ1. Παγίδα

Αν θέλετε να δυσκολέψετε λίγo την ερώτηση, μπορείτε να προσθέσετε κι ένα άσχετο νησί, όπως για παράδειγμα την Κέρκυρα.
  1. Προσθέστε την εικόνα παγίδα - kerkira.jpg
  2. Τσεκάρετε το Παγίδα

Γ2. Παγίδα

• Ο μαθητής θα πρέπει να διατηρήσει την ψυχραιμία του και να αφήσει την Κέρκυρα στην ησυχία της.
  • Μία από τις πορτοκαλί λωρίδες θα μείνει κενή.

Δ1. Κείμενο αντί για εικόνα

Μπορείτε να αντικαταστήσετε την εικόνα της Χίου με ένα κείμενο π.χ. «Το νησί της μαστίχας».
  1. Αφαιρέστε την εικόνα της Χίου
  2. Προσθέστε μία «Φράση για ορθή τοποθέτηση»
  3. Γράψτε αυτή τη φράση
  4. Ρυθμίστε την Προτεραιότητά της, ώστε να βρίσκεται ανάμεσα σε Λέσβο (3) και Σάμο (5)

Δ2. Κείμενο αντί για εικόνα

Να πως θα παρουσιασθεί η ερώτηση στον μαθητή.
hot pepper

Ε1. Καρφωμένη εικόνα (ή φράση)

Αν θέλετε να ευκολύνετε λίγο την ερώτηση, μπορείτε να «καρφώσετε» μία ή περισσότερες εικόνες (ή φράσεις).
Αυτό σημαίνει οτι η εικόνα θα μπαίνει στη θέση της αυτόματα και δεν θα χρειάζεται να ασχολείται μαζί της ο μαθητής.
  1. Τσεκάρετε το Καρφωμένη
hot pepper

Ε2. Καρφωμένη εικόνα (ή φράση)

Να πως θα παρουσιασθεί η ερώτηση στον μαθητή.
Η Σάμος έχει μπει αυτόματα στη θέση της.
Ο μαθητής θα ασχοληθεί με τα υπόλοιπα νησιά.

Ζ1. Φράσεις σε σειρά

Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.
Βάλτε τον μαθητή να συνθέσει την παραπάνω φράση.

Ζ2. Φράσεις σε σειρά

1. Σε μία Κανονική ομάδα προσθέστε μια νέα ερώτηση.
  2. Ρυθμίστε τον Τρόπο απάντησης σε Τοποθέτηση σε σειρά
  3. Αφήστε την Διαμόρφωση σκηνής σε Λόγια κάτω εικόνες πάνω
  4. Γράψτε το κείμενο της ερώτησης
  5. Προσθέστε τις «Φράσεις για ορθή τοποθέτηση» μία - μία και με την σωστή σειρά.
    Προσθέτοντας τις φράσεις με τη σωστή σειρά γλυτώνετε επιπλέον ρυθμίσεις (Προτεραιότητα).
  • Γράψτε με μικρό α ακόμη και τη λέξη ανδρών για να μην φανεί οτι η πρόταση αρχίζει με αυτήν την λέξη.
  • Aν θέλετε να γίνεται δεκτή και η διατύπωση
    Επιφανών ανδρών πάσα γη τάφος
    όπου το μόνο που αλλάζει είναι η σειρά δύο συνεχόμενων λέξεων, τότε εξισώστε τις Προτεραιότητες των λέξεων αυτών, είτε προς τα κάτω (1 και 1) είτε προς τα πάνω (2 και 2).

Η1. Φράσεις σε σειρά με διακοσμητική εικόνα

Αν θέλετε να διανθίσετε την ερώτηση και με μια εικόνα
  1. Προσθέστε μια εικόνα σχετική με το θέμα π.χ. έναν Περικλή με φόντο την Ακρόπολη (periklis.PNG)
  2. Καρφώστε την εικόνα, γιατί δεν έχει νόημα η σειρά της
  3. Ρυθμίστε την προτεραιότητά της (6), αν δεν σας αρέσει η θέση όπου εμφανίζεται η εικόνα

Η2. Φράσεις σε σειρά με διακοσμητική εικόνα

Με προτεραιότητα 6 η εικόνα θα εμφανίζεται στα δεξιά

Προσοχή! Αυτό το είδος των ερωτήσεων ταιριάζει περισσότερο σε ιστορικές φράσεις, που έχουν ειπωθεί με έναν πάρα πολύ συγκεκριμένο τρόπο.
Αν σας ενδιαφέρει η σύνθεση προτάσεων από ανακατεμένες λέξεις, πράγμα που μπορεί να γίνει με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, τότε θα πρέπει να προτιμήσετε την κατηγορία Παζλ Λέξεων.

Θ1. Συλλαβές σε σειρά για σχηματισμό λέξης

Είναι φορές που θέλουμε ο μαθητής να συνθέσει μια λέξη δίνοντάς του κάποιες συλλαβές.

Θ2. Συλλαβές σε σειρά για σχηματισμό λέξης

Είναι κάπως άσχημο να απέχουν οι συλλαβές μεταξύ τους.

Θ3. Συλλαβές σε σειρά για σχηματισμό λέξης

Γι' αυτό τσεκάρουμε τα Κολλητά με προηγούμενη και Κολλητά με επόμενη κάθε συλλαβής