Πιπί, κακά και νάνι

Λουτρού
Ημερομηνίες: 6/4/2011(12-2μ.μ.), 7/4/2011(8-10 μ.μ.),
                      13/4/2011(12-2 μ.μ.) αντίστοιχα

Μια ταινία, ένα παιδαγωγικό ποίημα του Ιταλού αντικομφορμιστή σκηνοθέτη Μάρκο Φερρέρι, που αναδίδει το κλίμα και τις αναζητήσεις μιας εποχής που φαντάζουν σήμερα τόσο ουτοπικές όσο και επίκαιρες.
Ο Ρομπέρτο (Ρομπέρτο Μπενίνι) είναι δάσκαλος σ’ ένα παιδικό σταθμό. Είναι συμπαθητικός, έξυπνος και τόσο διαφορετικός σε σχέση με τα στερεότυπα των δασκάλων που γνωρίζουμε. Για να προσεγγίσει τον κόσμο της παιδικής ηλικίας και να κατακτήσει τους μαθητές του χρησιμοποιεί μια ιδιόρρυθμη, εναλλακτική μέθοδο. Δηλώνει ‘‘διασκεδαστής’’ και τοποθετεί τον εαυτό του στο μπόι των παιδιών για να διεισδύσει στον κόσμο τους, αθώος, ανυπεράσπιστος, περίεργος και αυθόρμητος όπως τα παιδιά… Γίνεται λοιπόν κι ο ίδιος παιδί, παίζοντας με τους μαθητές του το παιχνίδι της ζωής και της μάθησης.
Όμως αυτή η πρωτότυπη και εναλλακτική προσέγγιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας τον οδηγεί γρήγορα σε σύγκρουση με τις συντηρητικές και παραδοσιακές απόψεις μιας αυταρχικής κοινωνίας.
Μια έξοχη κωμωδία που την απολαύσαμε για πρώτη φορά στις κινηματογραφικές αίθουσες, αρχές της δεκαετίας του ’80, τότε που ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις της ελληνικής επαρχίας οι αυτοδιαχειριζόμενοι παιδότοποι. Κεντρικό της θέμα το χάσμα και οι συγκρούσεις ανάμεσα στον κόσμο των παιδιών και την εξουσία που ασκεί πάνω τους η θεσμοθετημένη και επίσημη γνώση.
Σήμερα, με απόσταση τριάντα και πλέον χρόνων από τότε, κατανοούμε απόλυτα το πνεύμα της ταινίας: Ναι, το Chiedo asilo είναι μια τρυφερή, αστεία αλλά και πικρή ματιά πάνω στον χαμένο παράδεισο της παιδικής ηλικίας.