5.2.1 Τίτλος: Είμαι και έχω

Δημιουργός: Νικολά Φιλιμπέρ

Τόπος προβολής: 1/θέσιο Δημ. σχολείο Πτελέας

Ημερομηνία: Παρασκευή 19 Μαρτίου 2004

Ο Νικολά Φιλιμπέρ, ως άξιος συνεχιστής της παράδοσης των Γάλλων κινηματογραφιστών ( Τρυφό, Βιντό κ.α.), μας δίνει άλλο ένα έργο τέχνης με θέμα τη σχολική ζωή των παιδιών, που ενδιαφέρει άμεσα τον κλάδο των δασκάλων.

Με κίνητρο τη συγκίνηση που προκαλεί το ανακάτωμα των ηλικιών, ο Γάλλος δημιουργός εισβάλλει σ’ ένα μονοθέσιο σχολείο με 15 παιδιά ηλικίας 3 έως 12 χρόνων και κινηματογραφεί επί τω έργω έναν υπέροχο δάσκαλο. Η ταινία απέσπασε πολλά βραβεία στο φεστιβάλ των Καννών (2002) και βρήκε μεγάλη απήχηση στο κοινό. Άμεση συνέπεια ήταν να ξεκινήσει μια τεράστια συζήτηση ανάμεσα στον εκπαιδευτικό κόσμο για τα προβλήματα της εκπαίδευσης και το ρόλο των μονοθέσιων σχολείων.

Πρόκειται για μια ταινία που διακρίνεται για τη θερμή, διεισδυτική ματιά πάνω στον κόσμο των παιδιών, αλλά και στη σχέση τους με τους μεγάλους. Μια ταινία που δίνει μια ωραία εικόνα, ενός ωραίου επαγγέλματος × μια ταινία που μας γεμίζει αισιοδοξία και κουράγιο για τη δουλειά μας.