5.2.4 Τίτλος: Σαν παραμύθι στις Πυλές

Είδος: Εκπομπή της εκπαιδευτικής τηλεόρασης (26/12/98)

Τόπος προβολής: 2/Θ Δημοτικό σχολείο Περδικακίου

Ημερομηνία: Τρίτη, 12 Απριλίου 2005 (12:00 π.μ.)

Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση της ΕΡΤ μας ξεναγεί στο θαυμαστό σχολείο ενός σύγχρονου Έλληνα ιεροδιδάσκαλου.

Σ’ ένα απόμακρο χωριό της Καρπάθου, στο χωριό των προγόνων του, τις Πυλές, επιστρέφει το 1989 ο μετέπειτα αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Μαυρολέων, για να εργαστεί σ’ ένα …μονοθέσιο και να ‘‘χτίσει’’ σταδιακά, ένα σχολείο που σ’ αφήνει έκπληκτο με τα επιτεύγματά του: μαθητικός συνεταιρισμός, πλούσια βιβλιοθήκη, σύνδεση των νέων τεχνολογιών με τη διδακτική πράξη, συμμετοχή σε πρωτοποριακά προγράμματα για το περιβάλλον και τον πολιτισμό, επικοινωνία και συμμετοχή με άλλα σχολεία και οργανισμούς, εμπλοκή των γονέων και των κατοίκων στην καθημερινή σχολική ζωή, ένα ολοήμερο…πριν να εμφανιστούν τα ολοήμερα.

Ένας αφοσιωμένος δάσκαλος που αναγορεύει το κατασυκοφαντημένο μονοθέσιο σε κυψέλη παιδείας και πολιτισμού, φωτεινό παράδειγμα γι’ αυτούς που παλεύουν ουσιαστικά μόνοι στις εσχατιές της ελληνικής υπαίθρου για την υπόθεση της παιδείας και της μόρφωσης των παιδιών.