Μια τρυφερή σχέση

Η μουσική της καρδιάς (1999)

Σκηνοθεσία: Γουές Κρέιβεν
Διάρκεια: 118΄ (αμερικάνικη, έγχρωμη)

Η ταινία βασίζεται στην αληθινή ιστορία της Ρομπέρτα Γκάσπαρι, διαζευγμένης μητέρας με δύο παιδιά, η οποία εξακολουθεί μέχρι σήμερα να διδάσκει βιολί σε δημόσιο σχολείο στο Χάρλεμ της Νέας Υόρκης.
Η υπόθεση: Η Ρομπέρτα είναι καθηγήτρια μουσικής, την έχει εγκαταλείψει ο άντρας της με δύο παιδιά και έχει ανάγκη να βρει δουλειά. Καταφέρνει να προσληφθεί σε γυμνάσιο του Χάρλεμ. Μέσα σ’ ένα ιδιαίτερο δυσμενές περιβάλλον, ξεπερνώντας τις μύριες αντιξοότητες που συναντά, η Ρομπέρτα θα καταφέρει να διδάξει στους μαθητές βιολί, να τους εμφυσήσει την αγάπη για την κλασική μουσική, και μέσα από τη μουσική τους δίνει μαθήματα ζωής. Καταφέρνει τελικά να οργανώσει μια νεανική ορχήστρα με ταλαντούχους μαθητές. Χάρις στο πάθος για τη δουλειά της, δέκα χρόνια αργότερα, κινητοποιεί τους πάντες για να σώσει το μουσικό πρόγραμμα του σχολείου που κινδυνεύει εξαιτίας των περικοπών στα κονδύλια. Μάλιστα φτάνει, μαζί με τους μαθητές της, να δώσει συναυλία στο φημισμένο Κάρνεγκι Χολ.
Στο ρόλο της Ρομπέρτα Γκάσπαρι, η έξοχη Μέρυλ Στριπ που πρόσθεσε μια ακόμα υποψηφιότητα για όσκαρ γυναικείου ρόλου.
Η ταινία, πέραν των άλλων, δημιουργεί πολλές σκέψεις παιδαγωγικής φύσης πάνω σε καίριους άξονες της δουλειάς του δασκάλου: Από τη σημασία της προσωπικής κοινωνικής ζωής του δασκάλου στην εκπαιδευτική του διάθεση, το ρόλο του διευθυντή, τη σχέση σχολείου-γονέων μέχρι την ανάγκη να έχεις όραμα στη δουλειά σου και να αγωνίζεσαι ενάντια στα όρια του συστήματος…