ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Προτάσεις μελών μητρώου ΙΕΠ για ΕΕΤ και ΖΔΔ

Δημοσιεύθηκαν οι προτάσεις των μελών του Μητρώου του ΙΕΠ για την Επαγγελματική Εκπαίδευσης για τα έργα των μαθημάτων Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία (ΕΕΤ)  και Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων (ΖΔΔ).

Το υλικό αυτό δημοσιεύεται, όπως αναφέρεται και από το ΙΕΠ "με σκοπό να συνδράμει με ιδέες όλες και όλους τους εκπαιδευτικούς που τους έχουν ανατεθεί τα εν λόγω νεοεισαχθέντα μαθήματα κατά το σχολικό έτος 2016-2017. Τονίζεται ότι το εν λόγω υλικό δημοσιεύεται ως ενδεικτικό και όχι ως ενδεδειγμένο/εγκεκριμένο από το Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., καθώς οι εν λόγω προτάσεις κατατέθηκαν πριν τη δημοσίευση των επίσημων οδηγιών διδασκαλίας του ΥΠΠΕΘ αναφορικά με τα εν λόγω μαθήματα και δεν έχουν δεχθεί περαιτέρω επεξεργασία".

Βασική παρατήρηση - συμβουλή. Καθώς τά θέματα δεν έχουν δοκιμαστεί στην πράξη, είναι δυνατόν να μην παρέχουν πλήρεις πληροφορίες ώστε να μπορούν οι μαθητές να τα φέρουν σε πέρας χωρίς την παρουσία καθηγητή ειδικότητας. Για αυτό το λόγο, οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα ΕΕΤ και ΖΖΔ αλλά δεν είναι σχετικής ειδικότητας με κάποια τα θέματα τα οποία θα επιλέξουν οι μαθητές, είναι σκόπιμο να ζητήσουν βοήθεια από τους εκπαιδευτικούς αντίστοιχων ειδικοτήτων  ώστε να συμβουλεύσουν τους μαθητές στην επιλογή ή και προσαρμογή των θεμάτων.

Κατάλογος προτάσεων μελών μητρώου ΙΕΠ, Οδηγίες, Συμβουλές και  ιδέες για Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων

Κατάλογος προτάσεων μελών Μητρώου ΙΕΠ, Οδηγίες, Συμβουλές και  ιδέες και  για Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία

Δείτε επίσης

Οδηγίες και Συμβουλές  για την Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία

Οδηγίες και Συμβουλές για την Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο