Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Επίσκεψη του σχολείου μας στη Βουλή των Ελλήνων

Επίσκεψη του σχολείου μας στη Βουλή των Ελλήνων

Το σχολείο μας αναμένεται να πραγματοποιήσει εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων κατά το διάστημα 18-20 Απριλίου 2013. Οι μαθητές θα γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας του Κοινοβουλίου και βασικά ιστορικά στοιχεία για τη λειτουργία του κοινοβουλευτισμού και την πορεία της εγκαθίδρυσης των δημοκρατικών θεσμών στην Ελλάδα. Η επίσκεψη αυτή θα συνδυαστεί με την επίσκεψη στο μέγαρο της Παλαιάς Βουλής, όπου σήμερα στεγάζεται το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, ώστε οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τεκμήρια της ιστορίας του Αγώνα της Ανεξαρτησίας και να συνειδητοποιήσουν την πορεία του Ελληνισμού προς την εθνική και πολιτική του αποκατάσταση.

Εορτολόγιο

Ρολόι