Μαθαίνω το Scratch

Σε αυτήν την υπό κατασκευή και υπό συνεχή ανανέωση ιστοσελίδα θα ανεβαίνει υλικό σχετικά με τα μαθήματα Scratch που γίνονται στις Ε' και ΣΤ' Τάξεις του σχολείου μας.

Ταυτόχρονα θα αποτελεί και σημείο αναφοράς για μελέτη από το σπίτι και θα δίνει την δυνατότητα στους μαθητές που το επιθυμούν να ασχοληθούν περαιτέρω με τον προγραμματισμό.

Φυσικά για κάθε απορία ή διευκρίνηση επικοινωνούμε με τον δάσκαλο κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου!

Η επίσημη σελίδα του προγράμματος είναι εδώ.
(έτσι έχουμε πρόσβαση και στα εκατομμύρια ανεβασμένα έργα/προγράμματα χρηστών από ολόκληρο τον κόσμο, ενώ με εγγραφή αποκτάς δικό σου λοαγαριασμό και μπορείς να ανεβάζεις και τα δικά σου project!)

Σημείωση: για λόγους συμβατότητας με kit ρομποτικής που διαθέτει το σχολείο μας θα χρησιμοποιήσουμε την παλαιότερη έκδοση 1.4 την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ.
Προφανώς μπορείτε να εγκαταστήσετε και την νεότερη έκδοση 3 από εδώ ή εναλλακτικά να χρησιμοποιήσετε τον online editor (δηλαδή την εφαρμογή μέσω φυλλομετρητή).

Εκπαιδευτικό υλικό:

Μαθήματα μέσω YouTube:
(Με μία απλή αναζήτηση θα βρείτε πολλά. Αναφέρω μερικά και ενδεικτικά)

Ειδικές Ασκήσεις-Παραδείγματα:

Διάφορες Δικές μου Βασικές Ασκήσεις για το Δημοτικό:

... και ένα μικρό animation για την ανακύκλωση από μαθητή της Ε' Δημοτικού (ελεύθερο project)!

Ροπόδης Κωνσταντίνος

Τελευταία ανανέωση: 15-10-2020
(τα λογότυπα και τυχόν υλικό σχετικό με το Scratch αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία των αντίστοιχων δημιουργών του)