ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΤΟΧΩΝ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ ΕΠΑΛ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  (ΟΜΑΔΑ Α΄)

ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

ú          Το ειδικό μάθημα 1 ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ σημειώνεται  με τη συντομογραφία 1ΞΓ                                                                *** (ΜΟΥΣ) σημαίνει ότι δεν εξετάζεται ειδικό μάθημα, αλλά απαιτούνται μουσικές γνώσεις

Α/α

ΤΜΗΜΑ

ΙΔΡΥΜΑ

ΒΑΣΕΙΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

1

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ

Κιλκίς ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

788

1022

Δημιουργία προϊόντων ένδυσης, διοίκηση παραγωγής, μάρκετινγκ,  χρηματοοικονομική διοίκηση, διοίκηση του ανθρώπινου δυναμικού.

Στις επιχειρήσεις του κλάδου ετοίμων ενδυμάτων.

2

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΞΥΛΟΥ & ΕΠΙΠΛΟΥ

Καρδίτσα ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ

750

1032

Κατευθύνσεις: α. Τεχνολογίας Ξύλου, β. Τεχνολογίας Επίπλου και Ξυλουργικών Κατασκευών,

γ. Σχεδιασμού Επίπλου.

Σε βιομηχανίες επίπλου και ξυλουργικών κατασκευών, εμπορίας επίπλων, στην παραγωγή των επίπλων και ξυλουργικών κατασκευών σε βιομηχανική κλίμακα, στην διακίνηση και την εμπορία των προϊόντων με πρώτη ύλη κυρίως το ξύλο.

3

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

Κοζάνη ΤΕΙ ΔΥΤ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

746

1063

Μελέτη, σχεδιασμός  και προώθηση στην αγορά προϊόντων βιομηχανικής παραγωγής.

Σε Υπηρεσίες του Υπουργείου Ανάπτυξης, στην ΔΕΗ,  σε βιομηχανικές μονάδες και επιχειρήσεις μεσαίας και μεγάλης κλίμακας, σε γραφεία βιομηχανικών μελετών.

4

ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗΣ     ΕΛ/ΓΡ ΣΧ

1670

1701

Γραφίστας, Τεχνολόγος Γραφικών Τεχνών, Χειριστής Η/Υ Γραφικών Τεχνών, Εικονογράφος-Σκιτσογράφος.

Σύλληψη &  εφαρμογή ιδέας, μακέτες, διαφήμιση.

Στο Υπ. Πολιτισμού, στον ΕΟΤ, σε εκδοτικούς οίκους, ιδιωτικά εργαστήρια.

5

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ  ΕΛ/ΓΡ ΣΧ

1085

1251

Έκδοση, παραγωγή και αναπαραγωγή εντύπων, στοιχειοθεσία, εκτύπωση, βιβλιοδεσία.

Σε υπηρεσίες προβολών, εκθέσεων, εκδόσεων των υπουργείων, οργανισμών,  επιχειρήσεων,  σε εκδοτικούς οίκους.

6

ΕΣΩΤ. ΑΡΧΙΤ/ΚΗΣ, ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ & ΣΧΕΔ. ΑΝΤ/ΝΩΝ                              ΕΛ/ΓΡ ΣΧ

1561

1279

3  Ομάδες: α. Αρχιτεκτονικής, Κατασκευαστικής και Παραστατικής Τεχνολογίας, β. Εικαστικών Τεχνών και Διακοσμητικών Εφαρμογών, γ.  Σχεδιασμού - Design Χώρου και Αντικειμένου.

Σε υπηρεσίες υπουργείων αρμόδιες για εκθέσεις και προβολές, στον Ε.Ο.Τ., σε εκδοτικούς οίκους, διαφημιστικές επιχειρήσεις, τεχνικά και αρχιτεκτονικά γραφεία, καταστήματα.

7

ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ

742

1259

8

ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΤΙΡΙΩΝ                                                  ΕΛ/ΓΡ ΣΧ

ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ

1284

---

Συντήρηση, αποκατάσταση, διατήρηση μνημειακών έργων, έργων τέχνης, κλασικών και νεοκλασικών, λαϊκότροπων & αστικών κτιρίων.

9

Τρίκαλα ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ

10

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ / ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ                               ΕΛ/ΓΡ ΣΧ

764

1635

2 κατευθύνσεις: α. Συντήρηση Αρχαιολογικών & Ιστορικών Αντικειμένων, β. Συντήρηση Έργων Τέχνης.

Στο Υπουργείο Πολιτισμού, πινακοθήκες και μουσεία, ιδιωτικά μουσεία και συλλογές, σε εργαστήρια συντήρησης έργων τέχνης και αντιγράφων.

11

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ                             ΕΛ/ΓΡ ΣΧ

782

1245

Ψηφιακή επεξεργασία της φωτογραφικής εικόνας,  ψηφιακή διαχείριση και αρχειοθέτηση της φωτογραφίας, οπτικοακουστικά μέσα και πολυμέσα.

Φωτογραφία διαφημιστική, βιομηχανική, καλλιτεχνική, εκδοτική, αρχιτεκτονική, επιστημονική. Στην φωτοειδησεογραφία και την φωτογραφία ρεπορτάζ, τη φωτογραφία μόδας.

12

ΛΑΪΚΗΣ & ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ   (ΜΟΥΣ)

Άρτα ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ

83

---

Εκμάθηση ενός τουλάχιστον μουσικού οργάνου + θεωρητική κατάρτιση (Λαϊκός Πολιτισμός, Μουσική Ανάλυση).

Καθηγητής Μουσικών στην Εκπαίδευση (μουσικά γυμνάσια, λύκεια, ωδεία, μουσικές σχολές), μουσικός στον τομέα εξειδίκευσής του, στην εμπορία, κατασκευή και συντήρηση λαϊκών μουσικών οργάνων,  σε σύγχρονες εφαρμογές των Η/Υ και των πολυμέσων της μουσικής, σε εκδοτικούς οίκους, δισκογραφικές εταιρείες, στα Μ.Μ.Ε.

13

ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Καστοριά ΤΕΙ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

445

1016

Διαφημιστής, Ειδικός Ψυχαγωγίας, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων.

Σε επιχειρήσεις στις οποίες λειτουργούν τμήματα δημοσίων σχέσεων (επιχειρήσεις μέσων ενημέρωσης και αναψυχής ), σε εξαγωγικές μονάδες, επιχειρήσεις υλοποίησης κοινοτικών δράσεων, επιχειρήσεις εμπορίου και μεταφορών, διεθνείς και ευρωπαϊκούς οργανισμούς, στα ΜΜΕ.

14

Αργοστόλι ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

24

1006

15

ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ Ξ. ΓΛΩΣΣΩΝ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ & ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ                       1ΞΓ

Ηγουμενίτσα ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ

859

---

2+1 ξένες γλώσσες (αρχάριοι) + Οικονομία, Εμπόριο, Τουρισμός, Μάρκετινγκ, Η/Υ.

Στον τομέα των εξαγωγών, σε μεταποιητικές εξαγωγικές και εισαγωγικές επιχειρήσεις, σε μεταφορικές εταιρείες, εμπορευματικούς σταθμούς, εμπορικές εξαγωγικές-εισαγωγικές επιχειρήσεις, σε συνεταιριστικές εξαγωγικές επιχειρήσεις, ταξιδιωτικά γραφεία, τουριστικές μονάδες, ανταλλακτήρια συναλλάγματος, γραφεία εξειδικευμένης μετάφρασης.

16

ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΜΟΥΣΕΙΟΓΡΑΦΙΑΣ & ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΕΚΘΕΣΕΩΝ

Πύργος ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ

779

1015

Μουσειολογία: η μελέτη της ιστορίας, η υποδομή των μουσείων, η μελέτη συγκεκριμένων συστημάτων για την έρευνα, συντήρηση και οργάνωση των μουσείων και στην ταξινόμηση διαφόρων εκθεμάτων. Μουσειογραφία: μέθοδοι και πρακτικές λειτουργίας των Μουσείων, εκπόνηση μελετών για τα μουσεία, δημιουργία εκθέσεων, εκθέσεις μουσείων και μουσειολογικές μελέτες.

17

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ & ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

Ζάκυνθος ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

551

1207

Αποκατάσταση και συντήρηση αρχαιοτήτων και έργων τέχνης.

18

ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ     Β        Π.Ε.

1846

1671

Διάρκεια σπουδών: 6 εξάμηνα.

Εκπαίδευση: Θεωρητική (Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Δίκαιο, Εγκληματολογία, Ιατροδικαστική) + Πρακτική (Αυτοάμυνα, Οπλοτεχνία –Σκοποβολή).

Τμήματα: Γρεβενών, Διδυμοτείχου, Καρδίτσας, Κομοτηνής, Νάουσας, Ξάνθης, Ρεθύμνου, Σητείας.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: ΓΑΝΕΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1ο ΕΠΑ.Λ. Ν. ΙΩΝΙΑΣ( πηγή : ΚΕΣΥΠ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  http://dide.reth.sch.gr)

ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΟΛΩΝ ΤΕΙ ΑΝΑ ΤΟΜΕΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΑΛ : ΠΥΛΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ  www.mysep.gr
 : www.mysep.gr/?cat=104  (ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ / ΑΝΑ ΤΟΜΕΑ ΕΠΑΛ )