arxh.gif (1643 bytes)

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ (ΕΠΑ.Λ. — ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ( ΕΠΑ.Σ)

Σύμφωνα με τον Ν. 3475 η δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση παρέχεται στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) και τις Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑ.Σ.).

Τα ΕΠΑΛ χορηγούν Απολυτήριο και Πτυχίο. Οι απόφοιτοι έχουν διέξοδο προς όλες τις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΤΕΙ και Πανεπιστήμια), τα ΙΕΚ κατά προτεραιότητα και την αγορά εργασίας.

Οι ΕΠΑΣ χορηγούν μόνο Πτυχίο. Οι πτυχιούχοι έχουν διέξοδο προς τα ΙΕΚ και την αγορά εργασίας.

Η Α’ Τάξη των ΕΠΑ.Λ. χαρακτηρίζεται ως τάξη προσανατολισμού και περιλαμβάνει κύκλους επαγγελματικών μαθημάτων.

Η Β’ Τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς και η Γ’ Τάξη σε ειδικότητες (πινάκας Α).

Οι ΕΠΑ.Σ. οργανώνονται σε τμήματα ειδικοτήτων (πινάκας Β), η φοίτηση διαρκεί δύο χρόνια και σ’ αυτές εγγράφονται σι μαθητές που προάγονται από την Α Τάξη των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.

Όσοι έχουν απολυτήριο Λυκείου δεν μπορούν να εγγραφούν στο ΕΠΑ.Λ.

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

Α’ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα διάρκειας 34 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας 25 ωρών (Θρησκευτικά, Ν. Γλώσσα/ Λογοτεχνία, Ιστορία, Άλγεβρα, Γεωμετρία, Φυσική, Χημεία, Ξ. Γλώσσα, Αρχές Οικονομίας Φυσική αγωγή) και σε επαγγελματικά μαθήματα διάρκειας 9 ωρών.

Β’ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας συνολικής διάρκειας 17 ωρών(Θρησκευτικά, Νεοελληνική Γλώσσα, Νεοελληνική Λογοτεχνία, Ιστορία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Φυσική Αγωγή) και μαθήματα επαγγελματικών τομέων διάρκειας 18 ωρών.

Γ’ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας 12 ωρών και μαθήματα ειδικότητας διάρκειας 23 ωρών.

Τα μαθήματα γενικής Παιδείας χωρίζονται σε: α) μαθήματα υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές και β) σε μαθήματα επιλογής.

Τα υποχρεωτικά μαθήματα εντάσσονται σε δύο ομάδες. Οι μαθητές επιλέγουν τα μαθήματα μιας ομάδας και ένα από τα μαθήματα επιλογής ανάλογα με τις εξετάσεις στις οποίες θα συμμετάσχουν για να έχουν πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (Βλέπε σελίδα 4).

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Α’ ΟΜΑΔΑ

Νεοελληνική Γλώσσα (Γενικού Λυκείου)  2
Μαθηματικά Ι     5