ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ (ΚΕ.ΣΥ.Π) Ν. ΙΩΝΙΑΣ

Η επιλογή επαγγέλματος και η αγορά εργασίας αποτελούσαν και αποτελούν για κάθε νέο/α ένα ακόμη πρόβλημα στα γενικότερα της εποχής μας. Είναι γνωστό ότι οι σπουδές δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα και θέσεις εργασίας. Ωστόσο, είναι πολύ πιθανό να βοηθήσουν το μαθητή να ασχοληθεί, αν όχι ακριβώς με το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει, με κάτι παραπλήσιο. Το Υπουργείο Παιδείας δημιούργησε το θεσμό των ΚΕ.ΣΥ.Π. (Κέντρα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού) με σκοπό να βοηθήσει και να ενθαρρύνει τους (τις) νέους (νέες), στα πλαίσια του εκπαιδευτικού συστήματος, να πάρουν σωστές αποφάσεις για την επαγγελματική τους πορεία, γνωρίζοντας πραγματικά τον εαυτό τους και ανακαλύπτοντας τις δυνατότητες αλλά και τις αδυναμίες τους. Στα πλαίσια αυτά το ΚΕ.ΣΥ.Π. Ν. Ιωνίας, που στεγάζεται στην οδό Ελ Αλαμέϊν 20, προσφέρει υπηρεσίες Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής στους μαθητές κατόπιν ραντεβού καθημερινά από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή 8.00 – 14.00.

ΣΤΕΛΕΧΩΣΗ ΚΕΣΥΠ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΣΕΠ