Τομέας Ηλεκτρονικής

Δυνατότητα εργασίας

Ο απόφοιτος του Τομέα Ηλεκτρονικής μπορεί να εργαστεί στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

Αναλυτικά, ο απόφοιτός μας μπορεί να εργαστεί σε:

bulletΤηλεπικοινωνίες, ΟΤΕ, εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.
bulletΡαδιοφωνία, Τηλεόραση, Κινηματογράφος.
bulletΠολιτική Αεροπορία (ραντάρ, ραδιοεπικοινωνία, κλπ), Στρατιωτικές εφαρμογές
bulletΙατρικά ηλεκτρονικά (βιομηχανίες, εγκατάσταση, συντήρηση).
bulletΔημόσιες επιχειρήσεις.
bulletΤεχνίτης αυτοαπασχολούμενος ή μέλος ομάδας.
bulletΥπάλληλος σε:
bulletΒιομηχανίες κατασκευής – Συναρμολόγησης Ηλεκτρονικών συσκευών, οικιακών συσκευών, στερεοφωνικών, τηλεοράσεων, τηλεφωνίας, Η/Υ, κλπ.
bulletΤεχνική εταιρία ή Εργαστήριο εγκαταταστάσεων Η/Υ και δικτύων.
bulletΕταιρία ή Εργαστήριο επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών και εγκατάστασης κεντρικών κεραιών.
bulletΚαταστήματα πώλησης συσκευών ήχου, εικόνας, υπολογιστών, δικτυακών προϊόντων, κλπ.

Ο απόφοιτος μπορεί να

Ο απόφοιτος του τομέα μας μπορεί να:

bulletΚατασκευάζει και ελέγχει απλά αναλογικά και ψηφιακά κυκλώματα, αυτόνομα ή τμήματα ευρύτερων ηλεκτρονικών συσκευών.
bulletΕγκαθιστά, ελέγχει, συντηρεί, ανιχνεύει και επισκευάζει βλάβες σε ηλεκτρονικές οικιακές, ραδιοτηλεοπτικές και ηχητικές συσκευές.
bulletΤοποθετεί, ρυθμίζει, ελέγχει και συντηρεί εγκαταστάσεις κεραιών TV.
bulletΣυναρμολογεί, εγκαθιστά και ελέγχει την λειτουργία Η/Υ και περιφερειακών συσκευών και δικτύων.

Επαγγελματικά Δικαιώματα

bulletΆδεια χωρίς εξετάσεις ή προϋπηρεσία
bulletΡαδιοτεχνίτη
bulletΧειριστή Κονσόλας
bulletΒοηθού Χειριστή Μαγνητοσκοπίου (Camera-Man)
bulletΒοηθού Τεχνικού Αερίων Καυσίμων
bulletΆδεια με προϋπηρεσία
bulletΜηχανικός Ήχου
bulletΧειριστή Μαγνητοσκοπίου
bulletΤεχνίτη ή Εγκαταστάτη Αερίων Καυσίμων

Οι ειδικότητες του Τομέα είναι:

Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων

Ηλεκτρονικών Συστημάτων Επικοινωνιών

Ο απόφοιτος  της πρώτης ειδικότητας του τομέα Ηλεκτρονικής μπορεί να εργαστεί σε:

Βιομηχανία ή βιοτεχνία συναρμολόγησης Η/Υ

Τεχνική Εταιρεία Εγκατάστασης και Συντήρησης Συστημάτων Η/Υ Και Δικτύων.

Παροχές υπηρεσιών του Διαδικτύου

Τεχνική Εταιρεία Εγκατάστασης Δομημένων Καλωδιώσεων για Δίκτυα Η/Υ

Τεχνικές Υπηρεσίες του Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα που ασχολούνται με Συντήρηση και Επισκευή Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων

Ο απόφοιτος  της δεύτερης  ειδικότητας του τομέα  μπορεί να εργαστεί σε:

Βιομηχανία ή Βιοτεχνία Κατασκευής, Συναρμολόγησης, Συντήρησης και Επισκευής Ηλεκτρονικών Συσκευών και Συστημάτων Ασφαλείας

Εταιρεία ή Εργαστήριο Επισκευής ή Εγκατάστασης Συσκευών Ήχου και Εικόνας καθώς και Εγκατάστασης Επίγειων και Δορυφορικών Κεραιών

του Ρ/Τ Σήματος

Καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών ήχου και εικόνας καθώς και ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.