Ο κώδικας στη ζωή μας!

Η εβδομάδα ξεκίνησε συζητώντας με τα παιδιά την έννοια της «εντολής»- τόξου, όταν θέλουμε να κινηθούμε σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Κατόπιν, παίξαμε με τα σώματά μας στο επιδαπέδιο πλέγμα και φτιάξαμε τις δικές μας εντολές -τόξα . Το μήλο έπρεπε να αποφύγει τα σκουληκάκια που ήδη έτρωγαν τ’ άλλα μήλα και να φτάσει στη φρουτιέρα!Περάσαμε στο επιτραπέζιο πλέγμα, όπου τα παιδιά ασχολήθηκαν με τα χρώματα, άλλα και τη μίξη τους!

Το πινέλο έπρεπε να οδηγηθεί στα χρώματα, η ανάμειξη των οποίων φτιάχνει ένα τρίτο χρώμα.

Δε θα μπορούσε ο κώδικας με τα χρώματα να μη μεταφερθεί , με μία πιο σύνθετη μορφή, στις επιδαπέδιες διαδρομές!

Τα παιδιά δούλεψαν με τον κώδικα σε φύλλα εργασίας, τα ίδια πρότειναν το θέμα της δραστηριότητας.

Επιλέγοντας αγαπημένα αντικείμενα από την τάξη τα παιδιά δημιούργησαν τη δική τους ιστορία!

Η ιστορία κωδικοποιείται και μεταφέρεται στο επιδαπέδιο πλέγμα!

Το παιχνίδι με τον κώδικα άρχισε……και θα συνεχιστεί για …..πολλές ακόμα εβδομάδες!!!!

Ένα συνεργατικό ταξίδι ξεκινά….

Με την καινούργια χρονιά ξεκινά για το νηπιαγωγείο μας ένα μαγικό ταξίδι στον κόσμο της γνώσης, της δημιουργίας, της φιλίας, της συνεργασίας και της επαφής με τις νέες τεχνολογίες. Μαζί με άλλα 8 νηπιαγωγεία θα γνωριστούμε και θα συνεργαστούμε με βασικό σκοπό να κάνουμε γνωστό σε όλους τον τίτλο της δράσης του προγράμματος του e-twinnning : ” Εγώ κι εσύ μαζί… είμαστε μοναδικοί.”

Τα παιδιά πρέπει να παρουσιάσουν το σχολείο τους, να περιγράψουν την τάξη τους και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους γι’ αυτό που ζουν κάθε μέρα στο νηπιαγωγείο.

Κατόπιν, ζωγράφισαν την τάξη και το σχολείο καθώς και έβγαλαν φωτογραφίες τον χώρο.Στο τέλος, σκάναραν τις ζωγραφιές στον υπολογιστή του σχολείου και ηχογράφησαν τις φωνές τους εξηγώντας στα άλλα παιδιά πώς είναι το σχολείο τους.

Ο Χειμώνας έφτασε!

Ο καιρός άλλαξε μαζί με την χρονιά. Χιόνια σκέπασαν την αυλή του σχολείου μας και οι μικροί μαθητές ασχολούνται με τις αλλαγές του καιρού.

Ξεκινάμε να συζητάμε για τα χαρακτηριστικά του Χειμώνα!

• Χειμωνιάτικα ρούχα
  • Μέσα θέρμανσης
  • Αλλαγές στη φύση
  • Χειμερινά σπορ
  • Ζώα σε χειμέρια νάρκη
  • Ζώα στους πόλους

Συζητάμε για το Χειμώνα:

Το τραγούδι του Χειμώνα..

Έκτακτη λειτουργία νηπιαγωγείου!

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Κλειστά σχολεία!

Κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία Κερατσινίου – Δραπετσώνας, την Τρίτη 8 Ιανουαρίου, λόγω της χιονόπτωσης που αναμένεται κατά τις βραδυνές ώρες, σύμφωνα με απόφαση του Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας

Ίσως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για όμορφες και χαρούμενες οικογενειακές στιγμές με παιχνίδι στο χιόνι!!!

Το χιόνι είναι η χαρά των παιδιών

Δεν ξεχνάμε να έχουμε μαζί:

• Σκουφάκι
  • Γάντια
  • Κασκόλ
  • Χαρά

Καλημέρα κόσμε!

Μία καινούργια δίοδος επικοινωνίας ξεκινά με τη δημιουργία του ιστολόγιου :¨Dina’s site”.

Εδώ θα μπορείτε να μαθαίνετε τις δράσεις και τα νέα του 22ου Νηπιαγωγείου Κερατσινίου. Το σχολείο μας συστεγάζεται με το 23ο Δημοτικό σχολείο Κερατσινίου και βρίσκεται σε ένα κτίριο ψηλά στο βουνό με υπέροχη θέα σε όλο τον Αργοσαρωνικό. Λειτουργεί με δύο πρωινά υποχρεωτικά τμήματα και ένα ολοήμερο προαιρετικό.

Τρόποι επικοινωνίας.

Η διεύθυνση του σχολείου είναι Μάνου Κατράκη 66, Κερατσίνι και το τηλέφωνο επικοινωνίας : 2104326361.