ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ

Το ποδόσφαιρο είναι το δημοφιλέστερο άθλημα στην ιστορία του αθλητισμού κι όχι άδικα. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι περισσότεροι άνθρωποι από κάθε άλλο σπορ ασχολούνται με αυτό είτε ως παίχτες, είτε ως προπονητές, ως φίλαθλοι, γιατροί, φυσικοθεραπευτές, managers, δημοσιογράφοι, παρουσιαστές κ.λ.π.

Το ποδόσφαιρο φαίνεται να εμφανίστηκε πρώτη φορά στην ιστορία στην Κίνα πριν 5.000 χρόνια, ενώ κατά άλλους η πρώτη του εμφάνιση στην ιστορία ανήκει στην Αρχαία Ελλάδα όπου οι Φαίακες παίζαν ένα παιγνίδι, τον «επίσκυρο» που θεωρείται ο πρόδρομος του ποδοσφαίρου. Μάλιστα σε εικόνες πάνω σε αγγεία φαίνονται καθαρά νέοι να παίζουν με μια δερμάτινη μπάλα, μάλλον από δέρμα ζώου, και να την χτυπούν με διάφορα σημεία του σώματός τους.

Στην σύγχρονη ιστορία, το ποδόσφαιρο εμφανίζεται στη Γηραιά Αλβιώνα στα τέλη του 18ου αιώνα, και μάλιστα στην αρχή έπαιζαν ολόκληρα χωριά μεταξύ τους σε απέραντες εκτάσεις μέχρι να σκοτεινιάσει και με ακαθόριστο αριθμό παιχτών. Σταδιακά το ποδόσφαιρο πήρε τη σημερινή του μορφή και η πρώτη επίσημη διοργάνωση ποδοσφαίρου είναι το Κύπελλο Αγγλίας το 1871, ο τελικός του οποίου έλαβε χώρα στο Κένινγκτον Όουβαλ του Λονδίνου,όπου 2.000 θεατές πλήρωσαν από ένα σελίνι ώστε να παρακολουθήσουν τη νίκη 1-0 των Γουόντερερς επί τωνΡόγιαλ Εντζινιρς με σκόρερ τον Μόρτον Μπετς.

Σήμερα υπάρχουν πάρα πολλές διοργανώσεις, τόσο σε εθνικό, όσο και σε διεθνές επίπεδο και θεωρείται μια από τις πιο κερδοφόρες βιομηχανίες ανά τον κόσμο αφού τα χρήματα που διακινούνται είναι πάρα πολλά.

Η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι η επίτευξη τέρματος ή απλά το γκολ. Κι αυτοί που παίζουν κι αυτοί που το παρακολουθούν περιμένουν εναγωνίως τη στιγμή που η δερμάτινη μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος με οποιοδήποτε τρόπο. Σε όλη την ιστορία του ποδοσφαίρου έχουν μπεί αμέτρητα γκολ κάποια από αυτά όμως έχουν μείνει αξέχαστα και για την ομορφιά τους και για τη σημασία τους.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να θαυμάσετε τα 10 καλύτερα γκολ στην ιστορία του ποδοσφαίρου: http://blogs.sch.gr/lathanas/2017/12/13/https-youtu-be-y-mhzak4qlu/

ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΩ

Στα πλαίσια του πογράμματος «Νοιάζομαι και Δρω», ενός προγράμματος που προωθεί τον εθελοντισμό, την αλληλεγγύη και την ενεργό πολιτειότητα στους μαθητές μας, το Σάββατο 19/5/2018 και ώρα: 9:00-12:00 θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας η δράση «ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΩ», από τον όμιλο Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας. Τότε λοιπόν θα μαζευτούμε γονείς, μαθητές και μαθήτριες, καθηγητές και φίλοι και θα παίξουμε στις εγκαταστάσεις του σχολείου διάφορα αθλήματα, όπως καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση, ποδόσφαιρο, επιτραπέζια αντισφαίριση, αντιπτέριση, αεροβική γυμναστική,ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς και παραδοσιακά ελληνικά παιγνίδια περνώντας τρείς ώρες με άσκηση, χαρά και αλληλεπίδραση. Προϋπόθεση για τη συμμετοχή κάποιου στη δράση αυτή είναι λίγα τρόφιμα που θα φέρει μαζί του και θα τα προσφέρουμε κατόπιν στο Κοινωνικό Παντοποπωλείο τουΔήμου Νέας Σμύρνης. Είναι η δεύτερη χρονιά που διοργανώνεται αυτή η δράση, καθώς η περσινή πρώτη φορά στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Και πολύς κόσμος μαζεύτηκε στο σχολείο μας και περάσαμε υπέροχα και μαζέψαμε αρκετά τρόφιμα για τους συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη. Η παρακάτω εικόνα είναι η αφίσα της περσινής δράσης.

Είναι αλήθεια πως το πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρώ» είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που βοηθάει τους μαθητές μέσα από ποικίλες δράσεις, άρα στην πράξη, να γνωρίσουν και να διασαφηνίσουν διάφορες έννοιες, όπως εθελοντισμός, αλληλεγγύη, ενεργός πολιτειότητα, αλλά και να γνωρίσουν τρόπους για να δράσουν οργανωμένα προς αυτές τις κατευθύνσεις. Π.χ. μαθαίνοντας για διάφορες οργανώσεις μπορούν να γίνουν μέλη τους και να συντονίσουν τη δράση τους με πολλούς άλλους πολίτες που έχουν τις ίδιες ανησυχίες.

ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΩ

Την 1/4/2017 στους αθλητικούς χώρους του σχολείου μας (Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνη), μαζευτήκαμε γονείς, μαθητές, καθηγητές και φίλοι και παίξαμε διάφορα αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση και αντιπτέριση χρησιμοποιώντας τις εγκαταστάσεις και τα υλικά του σχολείου μας. Προϋπόθεση για να συμμετάσχει κάποιος ήταν να φέρει λίγα τρόφιμα τα οποία τα προσφέραμε στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Νέας Σμύρνης.