liakpan

1ο ΕΠΑ.Λ. Καλύμνου

Καλωσορίσατε στην ιστοσελίδα μας.

Η ιστοσελίδα του ΕΠΑΛ Καλύμνου θέτει ως βασικό στόχο τη γνωστοποίηση στην κοινωνία της Καλύμνου του σχετικά νεοσύστατου θεσμού του Επαγγελματικού Λυκείου. Πιο συγκεκριμένα παρέχονται πληροφορίες για τη λειτουργία του ΕΠΑΛ, τις δυνατότητες πρόσβασης μέσω αυτού στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καθώς και τις ειδικότητες που διατίθενται στο σχολείο μας μαζί με τις προοπτικές που διανοίγονται στην αγορά εργασίας.

Είναι αξιοσημείωτη η διαρκώς αυξανόμενη τάση προσέγγισης των μαθητών προς το νέο αυτό τύπο Λυκείου που ως πρόσφατα αποτελούσε γι? αυτούς «άγνωστη χώρα» (terra incognita). Ελπίζουμε αυτή η πληροφόρηση να αποτελέσει πηγή εποικοδομητικού προβληματισμού των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Η ιστοσελίδα μας φιλοδοξεί εξάλλου να παρέχει στους μαθητές άμεση πρόσβαση στο εκάστοτε πρόγραμμα του σχολείου, στο εκπαιδευτικό προσωπικό, καθώς και στην υλικοτεχνική υποδομή του σχολείου. Παράλληλα, από την ιστοσελίδα μας παρέχεται πληροφόρηση σε θέματα κοινωνικής ευαισθητοποίησης, αλλά και για θέματα επικαιρότητας.

Σύνδεση διαχειριστή
Όνομα σχολικής μονάδας
Διεύθυνση, Πόλη
email: mail (at) sch.gr