Σας καλωσορίζουμε στην Ιστοσελίδα μας !!!

Αποστολία Μπέκα – Νηπιαγωγός

Υπεύθυνη Εκκαθαρίστρια Διεύθυνσης Π. Ε. Ν. Εύβοιας

& Υπεύθυνη Καταχωρήτρια για τα

Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία Ν. Εύβοιας!

Στην Ιστοσελίδα μας θα βρίσκεται πληροφορίες για τα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία του Νομού Εύβοιας και μπορείτε να επικοινωνείτε με e-mail liampeka@sch.gr

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ

Η πράξη – έργο έχει αντικείμενο την εξάπλωση της εφαρμογής του προγράμματος «Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία» σε περίπου 3200 σχολικές μονάδες στο σύνολο της χώρας και κυρίως στις περιοχές εκπαιδευτικής προτεραιότητας.

Τελικός δικαιούχος για την πράξη – έργο «Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία» και των υποέργων αυτής, είναι η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Προγραμμάτων Κ.Π.Σ. του ΥΠΕΠΘ. Η κυριότερη πηγή χρηματοδότησης του θεσμού είναι το Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ., αλλά διατίθενται παράλληλα και εθνικοί πόροι.

Τα πρώτα ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με τη θεσμοθετημένη μορφή λειτούργησαν το σχολικό έτος 1998 – 1999 μέχρι και το σχολικό έτος 2001 – 2002, σε δύο μορφές:

1η μορφή: Λειτούργησαν 28 πιλοτικά Ολοήμερα Σχολεία υποχρεωτικής φοίτησης για

όλους  τους μαθητές μέχρι τη λήξη του ωραρίου.

2η μορφή: Λειτούργησαν τμήματα «Διευρυμένου ωραρίου».

Το Υπουργείο Παιδείας, αξιοποιώντας τα παιδαγωγικά συμπεράσματα από τα 28 Ολοήμερα Πιλοτικά Σχολεία, και αφού έλαβε υπόψη την εμπειρία από τη λειτουργία του «Σχολείου διευρυμένου ωραρίου», προχώρησε στην αναβάθμιση της λειτουργίας του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου.

Σήμερα το πρόγραμμα του Ολοήμερου περιλαμβάνει υποστηρικτική βοήθεια στην Ελληνική γλώσσα και τα Μαθηματικά, δηλαδή μελέτη και προετοιμασία των μαθητών για τα μαθήματα της επόμενης ημέρας, από υπεύθυνο δάσκαλο.

Στο πλαίσιο του Ολοήμερου εντάσσονται επίσης επιλογές των μαθητών σε μαθήματα δραστηριότητες που αναβαθμίζουν το ρόλο του σχολείου, όπως η Ξένη Γλώσσα, η Εισαγωγή στις Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση, ο Αθλητισμός, ο Χορός, η Θεατρική Αγωγή, η Μουσική και τα Εικαστικά, αντικείμενα που διαμορφώνουν συνθήκες ανοικτού εκπαιδευτικού περιβάλλοντος και ελκυστικότερης μάθησης.

Υποέργο 1 : « Εφαρμογή προγράμματος Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου»

Σύμφωνα με το πρόγραμμα σε Δημοτικά Σχολεία, πέραν του υποχρεωτικού σχολικού ωραρίου, δημιουργείται απογευματινή ζώνη με εβδομαδιαίο πρόγραμμα είκοσι πέντε (25) διδακτικών ωρών και η οποία περιλαμβάνει διάφορες εκπαιδευτικές δραστηριότητες.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του υποέργου θα χρηματοδοτηθεί από το ΕΠΕΑΕΚ:

bullet

Η κάλυψη μέρους της δαπάνης για αμοιβές εκπαιδευτικών διαφόρων ειδικοτήτων, οι οποίοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα της απογευματινής ζώνης.

bullet

Το εκπαιδευτικό υλικό, η γραφική ύλη, τα αναλώσιμα, ο μικροεξοπλισμός και τα λειτουργικά που θα απαιτηθούν για την υλοποίηση του προγράμματος στα σχολεία.

Α΄ ΑΜΟΙΒΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Η κάλυψη των ωρών διδασκαλίας για την υλοποίηση του προγράμματος μπορεί να ανατεθεί σε αδιόριστους αλλά και μόνιμους εκπαιδευτικούς.

ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Στους αδιόριστους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς μπορεί να ανατεθούν ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα σύμφωνα με την παρ. 7 της μα αρ. πρ. Φ50/98/54938/Γ1 - 6/6/2003 απόφαση του Υφυπουργού ΥΠΕΠΘ. Το παραπάνω ωράριο μπορεί να καλυφθεί με ανάθεση διδακτικών ωρών σε ένα ή περισσότερα σχολεία μετά από πρόταση του οικείου ΠΥΣΠΕ και απόφαση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Η αμοιβή των αδιόριστων ωρομίσθιων εκπαιδευτικών για κάθε ώρα διδασκαλίας στο πρόγραμμα ορίζεται στο ποσό των δώδεκα ευρώ (12,00ε) μικτά.

Στο ποσό αυτό υπολογίζονται αλλά και αφαιρούνται όλες οι νόμιμες κρατήσεις για ασφαλιστικούς οργανισμούς και φόρο που επιβαρύνουν τον εργαζόμενο. Επίσης, στο ποσό αυτό υπολογίζονται και οι πάσης φύσεως εργοδοτικές επιβαρύνσεις.

Εκτός της παραπάνω αμοιβής ο ωρομίσθιος εκπαιδευτικός δικαιούται τα δώρα Χριστουγέννων και  Πάσχα, το επίδομα άδειας και την αποζημίωση άδειας.

Οι κρατήσεις υπέρ ασφαλιστικών ταμείων και φόρου καθώς και ο υπολογισμός των δώρων, της άδειας και της αποζημίωσης θα γίνουν σύμφωνα με τα όσα ισχύουν για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στο κανονικό πρόγραμμα του σχολείου.

ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Στους μόνιμους εκπαιδευτικούς μπορεί να ανατεθούν μέχρι και δέκα (10) διδακτικές ώρες την εβδομάδα, εφ΄ όσον έχουν συμπληρωμένο το υποχρεωτικό τους ωράριο και εφ΄ όσον δεν μπορεί να βρεθεί στην ειδικότητα αυτή ωρομίσθιος.

Η αποζημίωση για κάθε διδακτική ώρα στο πρόγραμμα ορίζεται στο ποσό των εννέα ευρώ (9,00ε). Στο ποσό αυτό υπολογίζεται η παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20%.