Τρίμηνες αποδοχές
Συμφέρει ή όχι να πάρει κάποιος τρίμηνες αποδοχές εξερχόμενος της υπηρεσίας
• Τρίμηνες αποδοχές Οι εξερχόμενοι της υπηρεσίας εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα είτε να μπουν σε τρίμηνες αποδοχές, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται ο βασικός μισθός και η οικογενειακή παροχή είτε να βγουν απευθείας στη σύνταξη. Οι τρίμηνες αποδοχές κατά κανόνα δε συμφέρουν τον υπάλληλο, ιδιαίτερα αυτούς που έχουν πολλά χρόνια υπηρεσίας. Απλά το θέμα εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση του καθενός να μπορεί να παραμείνει απλήρωτος περισσότερο χρόνο μέχρι να βγει η σύνταξη. Οι τρίμηνες αποδοχές καταβάλλονται στο μόνιμο υπάλληλο που αποχωρεί για οποιοδήποτε λόγο από την υπηρεσία ανεξάρτητα αν έχει συμπληρώσει το όριο ηλικίας για συνταξιοδότηση. Σήμερα με το νέο μισθολόγιο συμφέρει τον υπάλληλο να πάρει τρίμηνες αποδοχές για τους εξής λόγους:
Εκείνο πάντως που πρέπει να κατανοήσει ο υπάλληλος είναι το εξής
Παρακάτω παρουσιάζω παραδείγματα που αναφέρονται στο προηγούμενο μισθολόγιο για να κατανοήσει ο εκπαιδευτικός γιατί δεν συνεφερε να πάρει τρίμηνες αποδοχές Παράδειγμα 1ο Έστω καθηγητής αποχωρεί στην 01-09-2009 με 30 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας και 2 χρόνια στρατού δηλαδή συντάξιμα 32 χρόνια και για ταμεία 30 χρόνια, με ΜΚ 3 Αν ζητήσει τρίμηνες αποδοχές Βασικός + οικογενειακή παροχή= 1.585+35=1.620 Κρατήσεις για ΜΤΠΥ = (1.585+140,80)*4%=69,03 και 35*1%=0,35. Σύνολο 69,38 Κρατήσεις για ΥΠ = 1.620*2,55%=41,31 Σύνολο κρατήσεων =69,38+41,31=110,69 Άρα καθαρά (χωρίς φόρο) θα πάρει 1.620-110,69=1.509,31 και τους τρείς μήνες θα πάρει 1.509,31*3=4.527,93 Αν δεν πάρει τρίμηνες αποδοχές, η σύνταξη των τριών αυτών μηνών θα είναι:
Η διαφορά στους τρείς μήνες είναι 5.337,12-4.527,93=809,19 ευρώ
Παράδειγμα 2ο Έστω καθηγητής αποχωρεί στην 01-09-2009 με 33 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας και 2 χρόνια στρατού δηλαδή συντάξιμα 35 και για ταμεία 33, με ΜΚ 1 Αν ζητήσει τρίμηνες αποδοχές Βασικός + οικογενειακή παροχή= 1.666+35=1.701 Κρατήσεις για ΜΤΠΥ = (1.701+140,80)*4%=73,67 και 35*1%=0,35. Σύνολο 74,02 Κρατήσεις για ΥΠ = 1.701*2,55%=43,38 Σύνολο κρατήσεων =74,02+43,38=117,40 Άρα καθαρά (χωρίς φόρο) θα πάρει 1.701-117,40=1.583,60 και τους τρείς μήνες θα πάρει 1.583,60*3=4.750,80 Αν δεν πάρει τρίμηνες αποδοχές, η σύνταξη των τριών αυτών μηνών θα είναι:
Η διαφορά στους τρείς μήνες είναι 6.099,75 - 4.750,80=1.348,95 ευρώ
Παρατήρηση Στις συντάξιμες αποδοχές έχει γίνει κράτηση μόνο υπέρ ΥΠ Και στις δυο περιπτώσεις δεν έχει γίνει κράτηση φόρου
|