ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Τα τελευταία τέσσερα χρόνια οργανώνεται στο Γυμνάσιό μας έκθεση βιβλίου με τίτλους έργων κατάλληλων για τους μαθητές μας, την τελευταία εβδομάδα πριν το κλείσιμο του σχολείου για τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές.

Ανοίγονται οι σχολικές βιβλιοθήκες, στήνονται οι πάγκοι και τα βιβλία, φιλοτεχνείται κάποιο έργο (φέτος η φράση του Βρεττάκου: "το βιβλίο είναι ένα ανοιχτό παράθυρο στον κόσμο") χάρη στην επιμέλεια της καθηγήτριας των εικαστικών κας Δανιήλ Ανδριανής.

Λειτουργεί για μια βδομάδα με τη συμμετοχή και ενεργή εθελοντική δράση των μαθητών μας της Γ΄τάξης και τη στήριξη της φιλολόγου κας Πορφύρη Μάλαμας, υπεύθυνης της σχολικής βιβλιοθήκης.

Φέτος ο απολογισμός ήταν εξαιρετικός: αγοράστηκαν 12 νέοι τίτλοι εφηβικής λογοτεχνίας με πρωτοβουλία του 15μελούς συμβουλίου και έχουν ήδη δανειστεί 115 βιβλία (το δυναμικό του σχολείου: 120 μαθητές)

ΡΟΛΟΪ