Το σχολείο ως μονάδα εκπαίδευσης υπάγεται στο 2ο Γραφείο Δ.Ε. Νάξου, στη Δ.Δ.Ε. Κυκλάδων, στην Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Νοτίου Αιγαίου και βέβαια στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το σχολείο μας λειτουργεί μας λειτουργεί ως Κέντρο Στήριξης Επιμόρφωσης (Κ.Σ.Ε.) για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στη «Κοινωνία της Πληροφορίας»

Εκτός από τις 16 μεγάλες αίθουσες για τη διδασκαλία των μαθημάτων γενικής παιδείας και τις 8 μικρότερες για τα μαθήματα κατευθύνσεων και επιλογής, το σχολείο μας, διαθέτει επίσης:

Μεγάλη αυλή, με χώρους πρασίνου, στους οποίους άρχισε η δενδροφύτευση

•  Ανοικτό γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ και διάβαση επικοινωνίας με το Αθλητικό κέντρο Νάξου.
  •  Κλειστή αίθουσα γυμναστικής
  •  Αμφιθέατρο
  •  Εργαστήρια Φυσικών, Πληροφορικής και αίθουσες για τα μαθήματα του σχεδίου.
  •  Γραφεία, αποθήκες και δεξαμενές συλλογής του βρόχινου νερού
  •  Έχει ληφθεί μέριμνα από την κατασκευή του, για την πρόσβαση σε άτομα με ειδικές ανάγκες.