Ιστοχώρος

της Μαρίας Νέζη

Πολιτιστικό Πρόγραμμα - Βαρβάκειο Πειραματικό Γυμνάσιο 2006-2007: «Πόλεμος: Όταν η ιστορία συναντά την τραγωδία»

Αποφασίσαμε τη σχολική αυτή χρονιά ν΄ ασχοληθούμε με το επίκαιρο, δυστυχώς,  θέμα του πολέμου: ν΄ αναζητήσουμε τα βαθύτερα αίτια των πολεμικών συγκρούσεων στον πλανήτη, στο παρελθόν και στο παρόν και να  προβληματιστούμε για τα θύματα του πολέμου, γυναίκες και παιδιά, των οποίων βασικά ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζονται στις εμπόλεμες περιοχές. Δουλέψαμε στο πρόγραμμα αυτό είτε ατομικά, είτε σε ομάδες,  μαθητές από το 1ο,  το 2ο και το 4ο τμήμα της Γ΄ τάξης, τόσο μέσα στο σχολείο όσο και σε δραστηριότητες εκτός ωρών διδασκαλίας.

Σας παρουσιάσαμε το σχεδιασμό  της δουλειάς μας  και ελπίζουμε να συμμετέχετε στον προβληματισμό μας. Το υλικό της δουλειάς θα το βρείτε στο αρχείο του σχολείου ή εδώ.

Οι μαθητές του προγράμματος                     Οι καθηγητές

Μαρία Νέζη

Κατερίνα Τρίμη- Κύρου