Today0

Currently are 3 guests and no members online

Πλωμάρι Λέσβου

Το σχολείο μου

Το διδακτήριο το οποίο στεγάζει το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πλωμαρίου, αναγέρθηκε την περίοδο 1898-1901. Βρίσκεται χτισμένο σε οικόπεδο 710 τ.μ. στη δυτική πλευρά της πόλης και καταλαμβάνει 418 τ.μ.. Είναι διώροφο με υπόγειο και κεραμοσκεπή, σχήματος ορθογωνίου και διέθετε σύμφωνα με την αρχική του εσωτερική διαμόρφωση, τέσσερις αίθουσες διδασκαλίας και ένα γραφείο. Οι αυξημένες όμως εκπαιδευτικές ανάγκες των τελευταίων ετών προκάλεσαν τον χωρισμό  των αιθουσών σε περισσότερες, ώστε το γηραιό διδακτήριο να μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές. Αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα κτηρίου λαϊκής αρχιτεκτονικής με νεοκλασικά στοιχεία και είναι απόλυτα εναρμονισμένο με τα υπόλοιπα παραδοσιακά κτίσματα του Πλωμαρίου.

Contribute!
Books!
Shop!
Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.