παραδοσιακά αμυγδαλωτά απο γλυκά παιδιά
Παραδοσιακά αμυγδαλωτά
Τη Παρασκευή που μας πέρασε μετατρέψαμε για άλλη μια φορά το νηπιαγωγείο μας σε εργαστήρι ζαχαροπλαστικής?
γιατί ; διαβάστε λοιπόν !
Με αφορμή την καλοκαιρία της Πέμπτης , βγήκαμε περίπατο στα στενά της Χώρας . Κατά την πεζοπορία μας ανακαλύψαμε ένα δέντρο ανθισμένο ? μια πανέμορφη «νυφούλα» , μια αμυγδαλιά? σπάσαμε προσεκτικά ένα κλαδάκι και γυρίσαμε στο σχολείο μας .
Το παρατηρήσαμε και βρήκαμε πληροφορίες για αυτό το βιαστικό δέντρο στο διαδίκτυο (Βικιπαιδεια) .
Είδαμε εικόνες και έργα τέχνης με θέμα τους την αμυγδαλιά και την ιστορία της .
Ακούσαμε το μύθο της αμυγδαλιάς ? Φυλλίδα και Δημοφώντας - καθώς και την ιστορία του βοριά που αγάπησε την όμορφη Αμυγδαλιά , τη ζωγραφίσαμε όπως τη φανταζόμαστε με μαρκαδόρους και αργότερα ζωγραφίσαμε ο καθένας το δικό του πίνακα με θέμα την ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ .
Μιλήσαμε για τα θρεπτικά συστατικά του καρπού της , την αξία και τη χρήση του, έτσι σιγά σιγά η συζήτηση οδηγήθηκε και στα γνωστά σε όλους μας αμυγδαλωτά και φυσικά η ιδέα μας άνοιξε την όρεξη?
Ο Ν. λοιπόν πρότεινε να φτιάξουμε αμυγδαλωτά κι έτσι αναζητήσαμε τη συνταγή στο ιντερνετ , αφού καταλήξαμε σε μια , Η Π. διάβαζε και ο Ν. έγραφε τα υλικά που θα χρειαζόμασταν , στη συνέχεια πήραμε τη λίστα φορέσαμε τα μπουφάν μας καιιιιιιιιιιιιιιι φύυυγαμε για ψώνια? J
Έτσι λοιπόν ήρθε η Παρασκευή κι εμείς σηκώσαμε μανίκια και παρασκευάσαμε τα λαχταριστά αμυγδαλωτά που βλέπετε παραπάνω ?.