Ο Θεοφιλέστατος
Επίσκοπος Θαυμακού κυρός Αθανάσιος. (;-1812;). |
Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Επισκοπής Θαυμακού. Στις 23 Ιουλίου 1802 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Τυρνάβου Επίσκοπος Θαυμακού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Φερσάλων Παρθένιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Γαρδικίου Ανανία και Ραδοβισδίου Καλλίνικο. Εκοιμήθη περί το 1812. |
Αναθεώρηση: Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου 2024.