Ο Θεοφιλέστατος
Επίσκοπος Μοσχονησίων κυρός Διονύσιος. (;-1818). |
Κατήγετο από την Κωνσταντινούπολη. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Βιζύης. Στις 21 Αυγούστου 1800 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Φωτεινής Σμύρνης Επίσκοπος Μοσχονησίων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σμύρνης Άνθιμος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Ιάκωβο και τον Επίσκοπο Ερυθρών Λεόντιο. Εκοιμήθη το 1818 στα παράλια της Τρωάδας κατά τη διάρκεια ταξιδιού με πλοίο προς την Κωνσταντινούπολη. |
Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Νοεμβρίου 2023.