Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μεσημβρίας κυρός Ιωσήφ. (περ. 1750-1820).

Ο Ιωσήφ Λεφάκης γεννήθηκε περί το 1750 στο χωριό Χώνες της Άνδρου. Υπηρέτησε ως δάσκαλος στη Σχολή του Μεγάλου Ρεύματος (Arnavutköy) της Κωνσταντινουπόλεως. Τον Αύγουστο του 1806 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Μελιτηνής, Βοηθός της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και Αρχιερατικώς προϊστάμενος της ενορίας Μεγάλου Ρεύματος. Αργότερα διορίστηκε Αρχιερατικώς προϊστάμενος της ενορίας Αγίου Νικολάου Τζιβαλίου. Το 1813 εγκαταστάθηκε στο Κορθί της Άνδρου και δίδαξε στο εκεί σχολείο. Ωστόσο εξαιτίας προστριβών με τους εκεί προύχοντες εγκατέλειψε την Άνδρο και το ίδιο έτος επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη. Τον Ιούλιο του 1814 εξελέγη Μητροπολίτης Μεσημβρίας (της εκλογής γενομένης στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Ξηροκρήνης-Kuruçeşme). Ήταν μέλος της Φιλικής Εταιρείας. Εκοιμήθη τον Νοέμβριο του 1820.

Σημείωση: Ορισμένοι μελετητές συγχέουν την βιογραφία του με αυτή του Σωζοπόλεως Παϊσίου και αναφέρουν ότι ο Μεσημβρίας Ιωσήφ είχε μαρτυρικό θάνατο το 1821. Όμως αυτό αποδεικνύεται αναληθές από τους πατριαρχικούς κώδικες οι οποίοι περιέχουν την εκλογή του διαδόχου του στη Μητρόπολη Μεσημβρίας, γενομένη λόγω θανάτου του Ιωσήφ και φέρουσα ημερομηνία "Νοέμβριος 1820".

Αναθεώρηση: Κυριακή, 01 Οκτωβρίου 2023.