Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λευκάδος και Αγίας Μαύρας κυρός Ζαχαρίας. (;-1829).

Κατήγετο από την ιστορική οικογένεια Μοντεσάντων της Λευκάδος. Φοίτησε στη σχολή της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου στο Λιβάδι (κοντά στο χωριό Καρυά της Λευκάδος). Η σχολή αυτή λειτουργόυσε εντός του Κάστρου της Αγίας Μαύρας σε κτίριο που ανήκε στη Μονή. Σε αυτήν την Ιερά Μονή εκάρη μοναχός μετά την αποφοίτησή του από τη σχολή. Διετέλεσε Μέγας Πρωτοπαπάς Λευκάδος από το 1799 μέχρι το 1817. Εν συνεχεία διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Λευκάδος μέχρι την εκλογή του σε Μητροπολίτη Λευκάδος. Στις 31 Μαρτίου 1824 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λευκάδος και Αγίας Μαύρας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κερκύρας Μακάριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Παξών Χρύσανθο και π. Χειμάρας και Δελβίνου Παρθένιο. Εκοιμήθη τον Μάρτιο του 1829.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2023.