Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ναζιανζού κυρός Νεκτάριος. (;-1847).

Κατά κόσμον Νικόλαος. Κατήγετο από τη Νεάπολη (Nevşehir) της Καππαδοκίας. Φοίτησε στη Σχολή Καισαρείας. Αφού δίδαξε για λίγο καιρό στην ιδιαίτερη πατρίδα του μετέβη στη συνέχεια στην Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Φλαβιανών (Zincidere) Καισαρείας όπου εκάρη μοναχός. Στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Ικονίου Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στη Σχολή Τιμίου Προδρόμου και ως Ηγούμενος της Μονής. Το 1833 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ναζιανζού, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Καισαρείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Καισαρείας Παΐσιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ικονίου Άνθιμο και τον Επίσκοπο Νικοπόλεως Χριστοφόρο. Εκοιμήθη το 1847. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Φλαβιανών.