Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Χαλεπίου κυρός Θεόκτιστος. (;-1848).

Ο κατά κόσμον Θωμάς γεννήθηκε το 1781 στη Νεάπολη (Nevşehir) της Καππαδοκίας. Το 1798 μετέβη και φοίτησε στη Σχολή Καισαρείας, όπου είχε δάσκαλο τον ιερομόναχο Παΐσιο (μετέπειτα Μητροπολίτη Καισαρείας). Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Φλαβιανών (Zincidere) Καισαρείας και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Ικονίου Κύριλλο. Το 1806 μετέβη στην πατρίδα του και δίδαξε στην εκεί Σχολή. Το 1808 ανέλαβε Διευθυντής της Σχολής της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Φλαβιανών Καισαρείας. Από εκεί μετέβη στην Κωνσταντινούπολη όπου υπηρέτησε ως εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Φωτηρά. Ακολούθως υπηρέτησε ως δάσκαλος στην Προύσα και το Μιχαλήτσι. Το 1825 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Χαλεπίου (εξελέγη τον Νοέμβριο του 1825). Την 1 Απριλίου 1844 παραιτήθηκε. Ως πρώην Χαλεπίου διετέλεσε από το 1845 μέχρι την κοίμησή του Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της ενορίας Παναγίας Ελπίδος Κοντοσκαλίου (Kumkapi). Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 23 Ιανουαρίου 1848. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Βαλουκλή.