Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βονδίτζης κυρός Δανιήλ. (1770-1853).

Ο κατά κόσμον Διονύσιος Αρακλειώτης γεννήθηκε το 1770 στη Λευκάδα από γονείς καταγομένους από το χωριό Κατοχή της Αιτωλοακαρνανίας. Φοίτησε στο σχολείο της Ιεράς Μονής Φανερωμένης Λευκάδας και στη Σχολή Καρπενησίου. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Φανερωμένης. Περί το 1789 μετέβη στην Άρτα όπου υπηρέτησε ως Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1805 ακολούθησε τον Μητροπολίτη Άρτης Ιγνάτιο στην Κέρκυρα, όπου είχε καταφύγει διωκόμενος από τον Αλή πασά. Από το 1809 μέχρι το 1812 υπηρέτησε και πάλι στη Μητρόπολη Άρτης. Το 1812 ξεκίνησε για τη Βλαχία όπου ήταν Μητροπολίτης ο π. Άρτης Ιγνάτιος αλλά τελικά μετέβη στις Σέρρες, διότι οι Ρώσοι είχαν αποσυρθεί από τις παραδουνάβιες ηγεμονίες και ο Ιγνάτιος είχε παυθεί από Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας. Εν συνεχεία υπηρέτησε και πάλι στην Άρτα. Στις 6 Μαΐου 1817 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βονδίτζης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Άρτης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Άρτης Πορφύριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ρωγών Μακάριο και π. Χειμάρας Ανατόλιο. Του ανατέθηκε η διαποίμανση της περιοχής της Πρέβεζας και της Βορείου Αιτωλοακαρνανίας. Τον Μάιο του 1821 συνελήφθη από τους Τούρκους στο Βραχώρι (Αγρίνιο), φυλακίστηκε και καταδικάστηκε σε θάνατο. Ωστόσο κατάφερε και απέδρασε στη Λευκάδα. Το 1834 ανέλαβε Πρωτεύων της Ιεράς Μονής Παναγίας Φανερωμένης Λευκάδος. Τη διετία 1850-1851 διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος του Μητροπολίτη Λευκάδος Ευγενίου. Επίσης διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Λευκάδος από την κοίμηση του Μητροπολίτη Λευκάδος Ευγενίου (1851) μέχρι την ενθρόνιση του Μητροπολίτη Λευκάδος Γρηγορίου (1852). Εκοιμήθη στη Λευκάδα το 1853. Ενταφιάστηκε στον Ιερό Ναό αγίων Αναργύρων Λευκάδας.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2023.