Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αίνου κυρός Σωφρόνιος. (1789-1855).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Σωφρόνιος Ιωάννου γεννήθηκε το 1789 στη Μυτιλήνη. Τον Αύγουστο του 1831 εξελέγη Μητροπολίτης Αγχιάλου. Τον Μάρτιο του 1836 εξελέγη Μητροπολίτης Ερσεκίου. Ωστόσο η εκλογή ακυρώθηκε κατόπιν επιμόνων αιτήσεων των κατοίκων της επαρχίας του και στις 25 Ιουνίου 1836 αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Αγχιάλου. Στις 7 Μαρτίου 1847 εξελέγη Μητροπολίτης Αίνου. Στις 24 (ή 25) Αυγούστου 1850 εξελέγη Μητροπολίτης Κρήτης. Ωστόσο δεν αποδέχθηκε την εκλογή και στις 17 Δεκεμβρίου 1850 παραιτήθηκε. Τον Φεβρουάριο του 1851 εξελέγη και πάλι Μητροπολίτης Αίνου. Εκοιμήθη αρχές Ιουλίου του 1855.

 Αναθεώρηση: Πέμπτη, 05 Μαΐου 2022.