Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1860

Ημερολόγιο συμβάντων

ΣΤ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ

Πρωτεύον Μέλος της Ιεράς Συνόδου (μέχρι τις 17-06-1860): Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Γρηγόριος.

Πρωτεύον Μέλος της Ιεράς Συνόδου (από 1 Ιουλίου 1860): Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Ισίδωρος.

α) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Μόσχας και Κολόμνας Φιλάρετος. 05-08-1817.
    Έδρα Μόσχα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ριαζάν και Ζαράισκ Σμάραγδος. 20-09-1831.
    Έδρα Ριαζάν.

  2. Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νείλος. 08-12-1835.
    Έδρα Γιαροσλάβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ιουστίνος. 20-07-1841.
    Έδρα Βλαδίμη.

  2. Ο Τβερ και Κάσιν Φιλόθεος. 18-12-1849.
    Έδρα Τβερ.

  3. Ο Καλούγας και Μπορώβου Γρηγόριος. 09-12-1851.
    Έδρα Καλούγα.

  4. Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Πλάτων. 24-05-1856.
    Έδρα Κοστρομά.

  5. Ο Σμολένσκ και Δορογκομπούη Αντώνιος. 30-03-1858.
    Έδρα Σμολένσκ.

  6. Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Νεκτάριος. 13-09-1859. (Εκλογή 22-09-1860, από Βιμπόργου).
    Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.

  7. Ο Τούλας και Μπελιώβου Νίκανδρος. 22-10-1860.
    Έδρα Τούλα.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Δημητρώβου Λεωνίδας. 26-04-1859.
    Βικάριος της Ι.Ε. Μόσχας.

β) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Αρκάδιος. 03-02-1829.
    Έδρα Πετροζαβόδσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ναθαναήλ. 26-08-1845. (Εκλογή 13-09-1860, από Πολτάβας).
    Έδρα Αρχάγγελος.

  2. Ο Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Χριστοφόρος. 25-03-1850.
    Έδρα Βόλογδα.

  3. Ο Βιάτκας και Σλομποδά Αγαθάγγελος. 31-03-1857. (Εκλογή 06-02-1860, από Ρεβάλης).
    Έδρα Βιάτκα.

γ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία και τη Βαλτική.

Μητροπολίτες

  1. Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Γρηγόριος. 07-05-1822. (+ 17-06-1860).
    Έδρα Αγία Πετρούπολη.

  2. Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Ισίδωρος. 11-11-1834. (Εκλογή 01-07-1860, από Κιέβου).
    Έδρα Αγία Πετρούπολη.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Πσκώβου και Πορχώβου Ευγένιος. 11-06-1829.
    Έδρα Πσκωβ.

  2. Ο Ρίγας και Μιτάβας Πλάτων. 08-09-1843.
    Έδρα Ρίγα.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Ρεβάλης Λεόντιος. 13-03-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.

  2. Ο Παλαιάς Ρωσίας Θεοφύλακτος. 02-10-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.

  3. Ο Βιμπόργου (χηρεύει).
    Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Βορονέζ και Ζαντόνσκ Ιωσήφ. 27-12-1842. (Προαγωγή 03-04-1860).
    Έδρα Βορονέζ.

  2. Ο Πένζας και Σαράνσκ  Βαρλαάμ. 31-01-1843. (Προαγωγή 22-04-1860).
    Έδρα Πένζα.

Επίσκοποι

  1. Ο Ορέλ και Σέβσκ Πολύκαρπος. 05-06-1853.
    Έδρα Ορέλ.

  2. Ο Ταμπώβου και Σάτσκ Θεοφάνης. 01-06-1859.
    Έδρα Ταμπώβ.

  3. Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου (χηρεύει).
    Έδρα Κούρσκ.

ε) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Καζάν και Σβιάζσκ Αθανάσιος. 25-06-1841.
    Έδρα Καζάν.

  2. Ο Αστραχανίου και Ενοταέβου Αθανάσιος. 15-08-1842.
    Έδρα Άστραχαν.

Επίσκοποι

  1. Ο Σαρατώβου και Τσαρίτσιν Ευθύμιος. 02-12-1856. (Εκλογή 29-08-1860, από Παλαιάς Ρωσίας).
    Έδρα Σαράτωβ.

  2. Ο Σαμάρας και Σταυρουπόλεως Θεόφιλος. 13-01-1857.
    Έδρα Σαμάρα.

  3. Ο Σιμπίρσκ και Συζράν Ευγένιος. 06-10-1857.
    Έδρα Σιμπίρσκ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Τσεμποξάρυ Νικόδημος. 14-02-1854.
    Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.

στ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ντον και Νοβοτσερκάσκ Ιωάννης. 17-08-1830.
    Έδρα Νοβοτσερκάσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Καυκάσου και Μαύρης Θαλάσσης Ιγνάτιος. 13-11-1857.
    Έδρα Σταυρούπολη.

ζ) Αρχιερείς στα Ουράλια.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Πέρμης και Βερχοτούρας Νεόφυτος. 15-11-1836.
    Έδρα Πέρμη.

Επίσκοποι

  1. Ο Ουφάς και Μενζελίνσκ Φιλάρετος. 28-05-1851. (Εκλογή 13-09-1860, από Κοβνό).
    Έδρα Ουφά.

  2. Ο Ορενβούργου και Ουράλσκ Αντώνιος. 15-06-1858.
    Έδρα Ορενμπούργκ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Αικατερινβούργου Ειρηναίος. 17-01-1860. (+ 08-05-1860).
    Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.

  2. Ο Αικατερινβούργου Βαρλαάμ. 21-08-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.

η) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία και την Κεντρική Ασία.

Επίσκοποι

  1. Ο Τομπόλσκ και Σιβηρίας Θεόγνωστος. 23-05-1848.
    Έδρα Τομπόλσκ.

  2. Ο Τόμσκ και Ιενεσέης Πορφύριος. 21-11-1858. (Εκλογή 13-09-1860, από Ουφάς).
    Έδρα Τόμσκ.

θ) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην Άπω Ανατολή.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Καμτσάτκας, Κουρίλων και Αλεουτίων Ιννοκέντιος. 15-12-1840.
    Έδρα Μπλαγοβέσενσκ..

Επίσκοποι

  1. Ο Ιρκούτσκ και Νερτσίνσκ Παρθένιος. 14-03-1854. (Εκλογή 13-09-1860, από Τόμσκ).
    Έδρα Ιρκούτσκ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Νέου Αρχαγγέλου Πέτρος. 29-03-1859.
    Βικάριος της Ι.Ε. Καμτσάτκας.

  2. Ο Γιακουτίας Παύλος. 06-03-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Καμτσάτκας.

ι) Αρχιερείς στην Ουκρανία και τη Βεσσαραβία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Κιέβου και Γαλικίας Αρσένιος. 24-04-1832. (Εκλογή 01-07-1860, από Βαρσοβίας).
    Έδρα Κίεβο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και Βρατσλάβας Ειρήναρχος. 03-05-1836.
    Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.

  2. Ο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Φιλάρετος. 21-12-1841.
    Έδρα Τσερνιγώβ.

  3. Ο Χερσώνος και Οδησσού Δημήτριος. 04-03-1851. (Προαγωγή 03-04-1860).
    Έδρα Οδησσός.

Επίσκοποι

  1. Ο Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Λεωνίδας. 10-01-1843.
    Έδρα Αικατερινοσλάβ (Δνεπροπετρώβ).

  2. Ο Κισινιώβου και Χοτίνσκ Αντώνιος. 02-04-1850.
    Έδρα Κισινιώβ.

  3. Ο Χαρκόβου και Αχτύρκας Μακάριος. 28-01-1851.
    Έδρα Χάρκοβο.

  4. Ο Ταυρίδος και Συμφεροπόλεως Αλέξιος. 20-09-1853. (Εκλογή 29-08-1860, από Τούλας).
    Έδρα Συμφερόπολη.

  5. Ο Βολυνίας και Ζιτόμιρ Αντώνιος. 08-07-1852. (Εκλογή 29-08-1860, από Κάτω Νοβγορόδου).
    Έδρα Ζιτόμιρ.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Βολυνίας διετέλεσε ο Βαρσοβίας Αρσένιος.

  6. Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας Αλέξανδρος. 17-11-1857. (Εκλογή 13-09-1860, από Αρχαγγέλου).
    Έδρα Πολτάβα.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Οστρόγκ Ιερόθεος. 25-03-1845.
    Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.

  2. Ο Μελιτοπόλεως Κύριλλος. 13-10-1857.
    Επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής στα Ιεροσόλυμα.

  3. Ο Νοβομίργοροδ Αντώνιος. 21-09-1858.
    Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.

  4. Ο Τσιγκιρίν Σεραφείμ. 10-01-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.

  5. Ο Βιννίτσης Ισραήλ. 24-01-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Κάμενετς Ποδόλσκ.

ια) Αρχιερείς στην Πολωνία και τη Λευκορωσία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Λιθουανίας και Βίλνας Ιωσήφ. 04-08-1829.
    Έδρα Βίλνα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ Βασίλειος. 09-02-1834.
    Έδρα Βίτεμπσκ.

  2. Ο Μίνσκ και Μπομπρούϊσκ Μιχαήλ. 08-09-1839.
    Έδρα Μίνσκ.

  3. Ο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Ευσέβιος. 09-03-1847. (Εκλογή 29-08-1860, από Ιρκούτσκ).
    Έδρα Μογιλιέβ.

  4. Ο Βαρσοβίας και Νέου Γεωργιέβου Ιωαννίκιος. 16-01-1855. (Εκλογή 17-07-1860, από Σαρατώβου. Προαγωγή αυθημερόν).
    Έδρα Βαρσοβία..

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Μπρέστ Ιγνάτιος. 20-05-1848.
    Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας..

  2. Ο Κοβνό Αλέξανδρος. 02-11-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας.

ιβ) Εξαρχία Γεωργίας.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ιβηρίας (Καρταλίνης) και Καχέτης Ευσέβιος, Έξαρχος Γεωργίας. 01-01-1849.
    Έδρα Τιφλίδα.

Επίσκοποι

  1. Ο Ιμερέτης Γαβριήλ. 06-12-1858. (Εκλογή 02-07-1860, από Γκόρης).
    Έδρα Κουταΐση.

  2. Ο Γκούριας Γαβριήλ. 25-03-1859.
    Έδρα Τζουμάτη.

  3. Ο Αβχαζίας (χηρεύει).
    Έδρα Πιτυούς.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Μινγκρέλης Γερόντιος. 06-10-1857.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ιμερέτης.

  2. Ο Γκόρης (χηρεύει).
    Βικάριος της Ι.Ε. Ιβηρίας.

ιγ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ευγένιος. 14-07-1818.

  2. Ο π. Ιρκούτσκ, Νερτσίνσκ και Γιακουτίας Ειρηναίος. 31-01-1826.

  3. Ο π. Ριαζάν και Ζαράισκ Γαβριήλ. 20-05-1828.

  4. Ο π. Σμολένσκ και Δορογκομπούη Τιμόθεος. 07-10-1828.

  5. Ο π. Τσερνιγόβου και Νιέζιν Παύλος. 26-05-1830.

  6. Ο π. Κούρσκ και Μπελγορόδου Ηλιόδωρος. 13-03-1832. (Παραίτηση 05-11-1860).

  7. Ο π. Καυκάσου και Μαύρης θαλάσσης Ιωαννίκιος. 03-04-1832.

  8. Ο π. Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Ιννοκέντιος. 19-05-1832.

  9. Ο π. Μίνσκ και Μπομπρούϊσκ Αντώνιος. 02-02-1834.

  10. Ο π. Τομπόλσκ και Σιβηρίας Ευλάμπιος. 11-02-1834.

  11. Ο π. Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Ανατόλιος. 04-08-1840. (Παύση 17-07-1860).

  12. Ο π. Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ιερεμίας. 06-04-1841.

  13. Ο π. Ταμπώβου και Σάτσκ Νικόλαος. 27-04-1841.

  14. Ο π. Ταυρίδος και Συμφεροπόλεως Ελπιδοφόρος. 02-02-1842. (Εκλογή 07-01-1860, από Βιάτκας Προαγωγή αυθημερόν. Παραίτηση 08-05-1860. + 31-05-1860).

  15. Ο π. Αικατερινβούργου Ιωνάς. 19-05-1846.

  16. Ο π. Ιμερέτης Γερμανός. 08-09-1851. (Παραίτηση 02-07-1860).

  17. Ο π. Γκούριας Ιωάννης. 08-09-1853.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.