Ο Σεβασμιώτατος Επίσκοπος πρώην Τόμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ κυρός Πορφύριος. (1811-1865).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Ιβάνοβιτς Σοκολόβσκη γεννήθηκε το 1811 στο χωριό Πελιχοβάνσκογε της Κομητείας Λουκογιανώβου του Κυβερνείου Κάτω Νοβγορόδου. Το 1836 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1835 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26  Σεπτεμβρίου 1835 και Πρεσβύτερος στις 8 Ιουλίου 1836. Στις 22 Μαΐου 1845 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Τομπόλσκ (1851-1854) και του Θεολογικού Σεμιναρίου Κοστρομά (1854-1858). Στις 21 Νοεμβρίου 1858 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 21 Μαρτίου 1859 εξελέγη Επίσκοπος Ουφάς και Μενζελίνσκ. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1860 εξελέγη Επίσκοπος Τόμσκ και Ιενεσέης. Στις 25 Μαΐου 1861 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Τόμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ". Στις 14 Νοεμβρίου 1864 παύθηκε. Προσβληθείς από αποπληξία εκοιμήθη στο Τιούμεν στις 3 Ιουνίου 1865.

 Αναθεώρηση: Δευτέρα, 08 Μαρτίου 2021.