Ο Σεβασμιώτατος Επίσκοπος Σαμάρας και Σταυρουπόλεως κυρός Θεόφιλος. (1808-1865).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Θεόδωρος Ιβάνοβιτς Ναντέζντιν γεννήθηκε περί το 1808 στον οικισμό Πούσκαρ της πόλης Ντανκώβ (Dankov)  του  Κυβερνείου Ριαζάν. Το 1829 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Ριαζάν και το 1833 από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 19 Νοεμβρίου 1831 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Νοεμβρίου 1831 και Πρεσβύτερος στις 29 Ιουλίου 1833. Στις 19 Φεβρουαρίου 1840 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Πολτάβας (1841-1850), του Θεολογικού Σεμιναρίου Κούρσκ (1850-1851) και του Θεολογικού Σεμιναρίου Κάτω Νοβγορόδου (1851-1857). Στις 13 Ιανουαρίου 1857 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαμάρας και Σταυρουπόλεως. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σιμπίρσκ (Αύγουστος 1858-Οκτώβριος 1858) και της Επισκοπής Σαρατώβου (Οκτώβριος 1863-Ιανουάριος 1864). Εκοιμήθη στις 31 Δεκεμβρίου 1865.

 Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Μαρτίου 2021.