Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κυρός Βαρθολομαίος. (;-1865).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Βαρθολομαίος Πειρούνης κατήγετο από τη Μυτιλήνη. Υπηρέτησε ως Διάκονος και γραμματέας του Μητροπολίτη Σμύρνης Ανθίμου (1797-1821). Στις 15 Σεπτεμβρίου 1818 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Φωτεινής Σμύρνης Επίσκοπος Μοσχονησίων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σμύρνης Άνθιμος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Κρήνης και Ανέων Ιγνάτιο και Ερυθρών Καλλίνικο. Μετά την καταστροφή των Μοσχονησίων το 1821 αναχώρησε στην Ελλάδα. Από το 1824 μέχρι τις 5 Μαΐου 1830 διετέλεσε Επίτροπος του Μητροπολίτου Σίφνου Καλλινίκου. Από τις 10 Ιουνίου 1830 μέχρι τις 23 Ιουνίου 1830 διετέλεσε τοποτηρητής του τμήματος Σαλαμίνος και Μεγαρίδος της Μητροπόλεως Αθηνών και Λεβαδείας. Στις 23 Ιουνίου 1830 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Κερνίτσης και Καλαβρύτων. Μέχρι το 1832 που εξελέγη ο διάδοχός του έφερε τον τίτλο του Επισκόπου Μοσχονησίων. Μετά τη μονομερή ανακήρυξη του Αυτοκεφάλου της Εκκλησίας της Ελλάδος διορίστηκε στις 21 Νοεμβρίου 1833 Επίσκοπος Κυναίθης. Από το 1844 μετά τη μετονομασία του Δήμου Κυναίθης σε Καλαβρύτων υπέγραφε ως Καλαβρύτων.  Δυνάμει του Ν. Σ΄/10-07-1852 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Καλαβρύτων και Αιγιαλείας". Στις 6 Δεκεμβρίου 1861 υπέβαλε την παραίτησή του, η οποία έγινε αποδεκτή από την Ιερά Σύνοδο στις 11 Δεκεμβρίου 1861. Εκοιμήθη στα Καλάβρυτα το 1865.

 Αναθεώρηση: Δευτέρα, 22 Μαρτίου 2021.