Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μινγκρέλης κυρός Βησσαρίων. (;-1865).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο Βησσαρίων Τσίτσουα εκάρη μοναχός στις 31 Δεκεμβρίου 1840. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Μαρτίου 1841 και Πρεσβύτερος την 1 Οκτωβρίου 1846. Την 1 Αυγούστου 1854 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Ιανουαρίου 1863 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μινγκρέλης, Βικάριος της Επισκοπής Ιμερέτης. Εκοιμήθη στις 13 Ιανουαρίου 1865 (ή σύμφωνα με άλλες πηγές στις 15 Δεκεμβρίου 1864).

 Αναθεώρηση: Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2021.