Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τόμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ κυρός Βιτάλιος. (περ. 1808-1866).
(Εκκλησία της Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μακάριεβιτς Βερτογκράντωφ περί το 1808 στο Κυβερνείο Καλούγας. Σπούδασε στο Θεολογικό Σεμινάριο Καλούγας και στη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως, από την οποία αποφοίτησε το 1833. Στις 2 Μαρτίου 1841 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 30 Μαρτίου 1846 εκάρη μοναχός. Στις 13 Ιανουαρίου 1852 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Ολονέτς (1856-1864) και του Θεολογικού Σεμιναρίου Πσκώβου (1864-1865). Στις 10 Ιανουαρίου 1865 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τόμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ. Εκοιμήθη στο Τόμσκ στις 24 Νοεμβρίου 1866.

 Αναθεώρηση: Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2021.