Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Θαυμακού κυρός Χρύσανθος. (;-1867).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Χρύσανθος Σαμαρινιώτης ήταν αρχικά έγγαμος ιερέας, ο οποίος στη συνέχεια χήρεψε. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Λαρίσης (-1850). Στις 24 Ιουνίου 1850 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης τιτουλάριος Επίσκοπος Διοκλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Λαρίσης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λαρίσης Ανανίας, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Τρίκκης Προκόπιο και Γαρδικίου Άνθιμο. Στις 22 Δεκεμβρίου 1857 εξελέγη Επίσκοπος Θαυμακού. Εκοιμήθη στις 28 Ιουνίου 1867.

 Αναθεώρηση: Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021.