Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Δυρραχίου κυρός Ιωσήφ. (;-1867).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Κατήγετο από τα Τρίκαλα της Θεσσαλίας. Εκάρη μοναχός στα Μετέωρα. Υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Εφημέριος. Στις 23 Μαΐου 1842 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Επίσκοπος Τρίκκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λαρίσης Ανανίας. Το 1849 παύθηκε. Στις 21 Ιανουαρίου 1859 εξελέγη Μητροπολίτης Δυρραχίου. Προσβληθείς από υδρωπικία εκοιμήθη στο Ελβασάν στις 12 Ιανουαρίου 1867.

 Αναθεώρηση: Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021.