Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Μυτιλήνης κυρός Μελέτιος. (;-1867).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Μελέτιος Φωτίου κατήγετο από τη Μυτιλήνη. Διετέλεσε Μέγας Πρωτοσύγκελος των Πατριαρχείων. Την 1 Αυγούστου 1839 εξελέγη Μητροπολίτης Μυτιλήνης. Τον Αύγουστου του 1843 παύθηκε. Ως πρώην Μυτιλήνης διετέλεσε Σχολάρχης της Μεγάλης του Γένους Σχολής (1844-1847). Στις 3 Οκτωβρίου 1848 εξελέγη Μητροπολίτης Ξάνθης. Στις 26 Ιανουαρίου 1858 εξελέγη για δεύτερη φορά Μητροπολίτης Μυτιλήνης. Εκοιμήθη στην επαρχία του την 1 Νοεμβρίου 1867.

 Αναθεώρηση: Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2021.