Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Πρόεδρος Καρπάθου κυρός Μεθόδιος. (1773-1868).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Γεννήθηκε το 1773 στην Κρήτη. Στις 10 Ιανουαρίου 1823 εξελέγη Μητροπολίτης Βερροίας. Τον Μάιο του 1831 εξελέγη Μητροπολίτης Ρόδου. Τον Μάιο του 1832 παραιτήθηκε. Το Φθινόπωρο του 1832 του ανατέθηκε προεδρικώς η Αρχιεπισκοπή Καρπάθου. Στις 18 Νοεμβρίου 1864 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στη Σύρο στις 19 Οκτωβρίου 1868.

 Αναθεώρηση: Σάββατο, 02 Ιανουαρίου 2021.