Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Λιτίτσης κυρός Ιωσήφ. (;-1871).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Χαλκηδόνος (-1855). Στις 27 Ιουλίου 1855 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Λιτίτσης. Τον Σεπτέμβριο του 1855 προαχθείσης της Αρχιεπισκοπής Λιτίτσης σε Μητρόπολη προήχθη και αυτός σε Μητροπολίτη. Στις 4 Μαρτίου 1861 παύθηκε. Ως π. Λιτίτσης διετέλεσε (1862-1863) Επίτροπος του Μητροπολίτου Αγχιάλου Σωφρονίου (1847-1865). Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 2 Ιουνίου 1871.

 Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.