Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας κυρός Τιμόθεος. (;-1875).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Τιμόθεος Λαμπρίδης κατήγετο από τις Σέρρες. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1852. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας. Τον Μάρτιο του 1857 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως (της Αιγύπτου). Λόγω αντιδράσεων εκ μέρους του λαϊκού στοιχείου αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Αίγυπτο. Εκτοπίστηκε στο Άγιον Όρος. Εγκαταστάθηκε στην Ιερά Μονή Ξηροποτάμου. Το 1859 του επιτράπηκε να αναχωρήσει από το Άγιον Όρος. Εγκαταστάθηκε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 23 Αυγούστου 1862 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλεπίου. Στις 14 Ιουλίου 1873 εξελέγη Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους Ναζιανζού Γεράσιμο ακι Μυρέων Κύριλλο. Στις 13 Μαΐου 1875 καθώς επέστρεφε στην έδρα του από το χωριό Παλαμούτι (Palamut) έπεσε θύμα δολοφονικής επίθεσης από ληστές. Υπέκυψε στα τραύματά του στις 14 Μαΐου 1875.

 Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.