Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Καισαρείας κυρός Ευστάθιος. (1824-1876).

Ο κατά κόσμον Ευστράτιος Κλεόβουλος γεννήθηκε το 1824 στο χωριό Παλλαδάρι (Gündoğdu) της Μητροπόλεως Προύσης. Τα πρώτα γράμματα τα διδάχτηκε από τον θείο του, ο οποίος ήταν Ηγούμενος στην Ιερά Μονή Θεοτόκου στο χωριό Ελεγμοί (Kurşunlu) επίσης στην Επαρχία Προύσης. Στη συνέχεια μετέβη στην Κίο (Gemlik) και κατόπιν (1840) στην Κωνσταντινούπολη, όπου υπό την προστασία του Μητροπολίτη Δέρκων Γερμανού φοίτησε στη Μεγάλη του Γένους Σχολή. Στη συνέχεια με δαπάνες του γέροντά του, ο οποίος εν τω μεταξύ έγινε Οικουμενικός Πατριάρχης εστάλη στην Αθήνα. όπου σπούδασε Φιλολογία. Το 1848 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και δίδαξε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης για δύο χρόνια. Από το 1850 μέχρι το 1853 εργάστηκε ως οικοδιδάσκαλος της οικογένειας του Μεγάλου Λογοθέτη Νικολάου Αριστάρχη. Στις 30 Νοεμβρίου 1852 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Γερμανό τον Δ΄ και απεστάλη ως Διευθυντής της Σχολής Τραπεζούντος. Το 1856 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη και εργάστηκε και πάλι ως οικοδιδάσκαλος της οικογένειας Αριστάρχη. Το 1858 μετέβη για ευρύτερες σπουδές στη Λειψία, στη συνέχεια στο Βερολίνο και κατόπιν στο Παρίσι. Το 1863 επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 30 Νοεμβρίου 1863 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Σωφρόνιο τον Γ΄. Την 1 Οκτωβρίου 1863 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1864 διορίστηκε Σχολάρχης της Μεγάλης του Γένους Σχολής. Στις 16 Νοεμβρίου 1867 διορίστηκε Μέγας Πρωτοσύγκελος του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1871 εξελέγη Μητροπολίτης Καισαρείας με 7 ψήφους επί συνόλου 10 έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Νεοκαισαρείας Ιερόθεο (1 ψήφος) και τον Επίσκοπο Ναζιανζού Γεράσιμο (2 ψήφοι). Στις 3 Οκτωβρίου 1871 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καισαρείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Άνθιμος ο ΣΤ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικομηδείας Διονύσιο, Νικαίας Ιωαννίκιο, Τορνόβου Γρηγόριο, Αμασείας Σωφρόνιο, Διδυμοτείχου Διονύσιο, Βόσνης Διονύσιο, Δράμας Αγαθάγγελο, Σωζοαγαθουπόλεως Προκόπιο, Νύσσης Καλλίνικο, Γρεβενών Γεννάδιο, Χαλεπίου Τιμόθεο, π. Κασσανδρείας Χρύσανθο  και τους Επισκόπους Βράτσης Παΐσιο και Ναζιανζού Γεράσιμο. Προσβληθείς από τύφο εκοιμήθη στην Επαρχία του στις 26 Ιανουαρίου 1876.