Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Νυσσάβας κυρός Παρθένιος. (1818-1876).
(Βουλγαρική Εξαρχία).

Ο κατά κόσμον Παύλος Βασίλκωφ Τριζλόβσκη γεννήθηκε το 1818 στο χωριό Γκαλίτσνικ (Galičnik) του Δήμου Μαυρόβου και Ροστούσα της Βόρειας Μακεδονίας (στην Οθωμανική αυτοκρατορία τότε). Σπούδασε στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Μπιγκόρσκι, στην αχρίδα, τη Θεσσαλονίκη και την Κωνσταντινούπολη. Στη συνέχεια φοίτησε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή της Αθήνας. Το 1842 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ζωγράφου του Αγίου Όρους. Κατόπιν μετέβη στη Ρωσία και σπούδασε στις Θεολογικές Ακαδημίες Κιέβου και Μόσχας. Από το 1852 μέχρι το 1855 υπηρέτησε ως Καθηγητής της Σλαβονικής γλώσσας στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Το 1855 λόγω του Κριμαϊκού πολέμου (1853-1856) αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Κωνσταντινούπολη και διέμενε στην Ιερά Μονή Ζωγράφου του Αγίου Όρους. Στις 29 Οκτωβρίου 1859 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Επίσκοπος Πολυανής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Νεόφυτος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ερσεκίου Γρηγόριο και τον Επίσκοπο Ηλιουπόλεως και Θυατείρων Διονύσιο. Στις 20 Σεπτεμβρίου 1867 εξελέγη Μητροπολίτης Νυσσάβας. Το 1868 ξεκίνησε αποσχιστικές ενέργειες. Προσχώρησε στη Βουλγαρική Εξαρχία. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1872 το Οικουμενικό Πατριαρχείο προέβη στην καθαίρεσή του. Στη Βουλγαρική Εξαρχία συνέχισε να διποικεί τη Μητρόπολη Νυσσάβας μέχρι τον Οκτώβριο του 1874 οπότε εξεναγκάστηκε σε παραίτηση. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 7 Φεβρουαρίου 1876.